utjecaj na politiku

Zavičajni lobiji 'drmaju' politikom: Od Hennessyja do čobanac-lobija

'14.06.2013., Zagreb - Glasovanjem o raspravljenim tockama nastavljena je sjednica Sabora RH. Slavko Linic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL'
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/8
31.07.2013.
u 08:15

Dok su se devedesetih spominjali dečki 
iz Hennessyja i hercegovački lobi, nakon 2000. godine na velika vrata ulaze zadarska i riječka družina

Kada se tri "obična" Slavonca nađu na nekom imanju uz slasni čobanac, čvarke i dobar gemišt, onda to nije priča od javnog interesa. Međutim, kada se ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, glavni tajnik SDP-a Igor Dragovan i utjecajni urednik na HTV-u Zoran Šprajc tako neformalno opuštaju i druže, što nam je u intervjuu otkrio ministar Jakovina, onda se tu već mogu nametnuti i neke ozbiljne sumnje.

Osim što jedni drugima mogu pomoći i "držati leđa" u politici i medijima, ovaj "čobanac-lobi" u takvim druženjima može "kovati planove" lobiranja za svoj rodni grad i regiju. U svakom slučaju, ovakva se neformalna druženja mogu iskoristiti za gomilanje moći i utjecaja. Priče o moćnim lobijima mogu se čuti još od početka demokratskih promjena u Hrvatskoj. Njihov se utjecaj mijenjao kako su se mijenjale političke garniture na vlasti.

Preveliko značenje

– Mislim da se pretjeruje u značenju pojedinih lobija. Taj kampanilizam nije bio značajan u Jugoslaviji, a nije ni u sadašnjoj Hrvatskoj – ističe bivši diplomat i političar dr. Ivica Maštruko. Danas se malo tko sjeća dva lobija koja su bila najutjecajnija početkom devedesetih. Jedan je bio zagrebački, nazvan po kultnom zagrebačkom kafiću Hennessyju u kojemu su se okupljali bivši premijeri Nikica Valentić i Zlatko Mateša te bivši ministri Mladen Vedriš i Bosiljko Mišetić. Oni su devedesetih, a neki su to ostali i do danas, bili vrlo utjecajni u politici i gospodarstvu. Tijekom devedesetih govorilo se o hercegovačkom lobiju koji je predvodio Gojko Šušak i njegova desna ruka Ivić Pašalić. Dok se o dečkima iz Hennessyja uvijek u medijima govorilo sa simpatijama, hercegovački lobi često je bio krivac za sve propuste tadašnje vlasti. Nekako u isto vrijeme počeo se spominjati i slavonski lobi kojemu je na čelu bio Vladimir Šeks, a njegova produžena ruka Branimir Glavaš. Nakon smrti Gojka Šuška i pogotovo nakon odlaska s vlasti Tuđmanova HDZ-a, sve se manje spominju hercegovački lobi i dečki iz Hennessyja. Na scenu stupaju neki novi igrači. Dolaskom SDP-a na vlast jača riječki lobi u kojemu je najutjecajniji čovjek Slavko Linić. Paralelno s dolaskom Ive Sanadera na vlast na veliku scenu stupa i Božidar Kalmeta koji se nikada nije ni trudio sakriti da lobira za Zadar. Zadarski lobi pokazao je snagu kada se izborio da buduća autocesta prolazi tik uz njegov grad.

Jaki Zadrani

Drugi veliki projekt bila je izgradnja luke u Gaženici. Dolaskom Zorana Milanovića na vlast ponovno je najjači postao riječki lobi, koji je zapravo i progurao Milanovića za predsjednika SDP-a. Bivša premijerka Jadranka Kosor kaže da su postojali "zavičajni lobiji", ali s različitim uspjesima. Nije željela govoriti o nekom posebnom lobiju jer je protiv takvog svrstavanja i političkog djelovanja. Ipak nam je otkrila kako nije doživjela da su za neki projekt lobirali lijevi i desni, odnosno da je neki lobi nadrastao stranačke podjele.

>>'Kad postanem gradonačelnik Zadra, odlazim iz visoke politike'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije