Na Međuvladinoj pristupnoj konferenciji (IGC) Europske Unije i Hrvatske, koja će se održati sljedeći ponedjeljak, neće se otvoriti ni jedno od predviđenih triju poglavlja, potvrdio je glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak.
Za poglavlje Tržišno natjecanje, koje obuhvaća i preustroj brodogradilišta, Vijeće EU pozvalo je Hrvatsku da preda svoje pregovaračko polazište pred same uskrsne blagdane, koji su u središnjim ustanovama EU trajali od Velikoga četvrtka pa sve do nedjelje nakon Uskrsa. Tako da ga je Radna skupina za proširenje Vijeća EU na stol dobila tek danas, na svojoj prvoj sjednici nakon blagdana.
Sada Europska komisija mora sastaviti Zajedničko pregovaračko polazište za zemlje članice, koje Vijeće EU mora odobriti, a to je postupak koji traje nekoliko tjedana.
Na istoj je sjednici Radna skupina započela raspravu o Zajedničkome pregovaračkome polazištu za poglavlje Zajednička vanjska i sigurnosna politika, koje je donedavno u blokadi držala Slovenija. Kako se s otvaranjem tih dvaju poglavlja ne bi čekalo do lipnja, španjolsko predsjedništvo EU sazvat će izvanredan IGC u svibnju.
Hoće li do tada za otvaranje biti spremno i poglavlje Pravosuđe i temeljna prava, za čije je otvaranje spremnost Hrvatske EK loš lani potvrdila, a nedavno su svoje ograde zbog “topničkih dnevnika” uklonile i posljednje od zemalja koje su se otvaranju protivile, Ujedinjeno Kraljevstvo i Nizozemska, nije još jasno. Naime, iste se zemlje još nisu suglasile o načinu na koji pitanje topničkih dnevnika ugraditi u mjerila za zatvaranje poglavlja. A ta se mjerila usvaja na istome IGC-u na kojemu se poglavlje otvara. Zbog toga EK još nije sastavila Zajedničko pregovaraško polazište.
Ako se to poglavlje i otvori tek u lipnju, to još ne znači da je za Hrvatsku rok za završetak pregovora do kraja ove godine izgubljen. Ukoliko do tada po svim pravilima struke završi istraga o “topničkim dnevnicima”, te ukoliko progon korupcije dovede do prvih osuda glavnih krivaca, zemlje članice EU neće završetku pregovora postavljati prepreke. Neki drugi zahtjevi, poput preustroja sudova, imaju, naime, rok za dovršenje čak do 2019. godine i neće utjecati na ulazak Hrvatske u članstvo.
- Dobra je vijest da će se na IGC-u u ponedjeljak zatvoriti jedno od najzapletenijih poglavlja, koje obuhvaća velik dio europskoga zakonodavstva: Sloboda kretanja roba. Zatvaranjem toga poglavlja potvrđuje se da je Hrvatska uvelike usklađena s pravnom stečevinom EU – rekao je glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak.
U svibnju će se, najavljuje Drobnjak, zatvoriti i poglavlje Porezi.
Vijeće EU danas je potvrdilo da je Hrvatska ispunila i mjerila za zatvaranje poglavlja Sloboda kretanja kapitala.
Poanta svega je, zašto se čekalo sa svime tako dugo ? Niko se ne pita, koliko smo do sada s tim čekanjem i pregovaranjem , sve od kraja 1995 .g. kad je završio rat i do danas, nije učinilo bašš ništa. I ona Vlada, nije SDP-jeva, ni HDZ-jeva, ni Sanader....što prije moramo unutra, da se pokrene sve ! Jer ovako samo gospodarstvo gubi a i s time država !