Milan Bandić, Slobodan Ljubičić Kikaš i Petar Pripuz uhićeni su poslijepodne oko 17 sati u Zagrebu. Ravnateljstvo policije i PNUSKOK pod koordinacijom tužiteljstva i USKOK-a više su mjeseci provodili istragu koja je danas okončana. Istražitelji su pročešljali papirologiju Grada Zagreba i Zagrebačkog holdinga kojem je Ljubičić na čelu.
Odigrao za Pripuza
Prema neslužbenim izvorima, u akciji u kojoj je “pao” zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uhićeno je petnaestak osoba. Posrijedi je, kažu naši izvori upućeni u istragu, čitav niz kaznenih djela. Riječ je o "muljažama" oko zapošljavanja, oko zbrinjavanja smeća, malverzacijama sa zemljištem i nizu zlouporaba položaja i ovlasti. Sva djela vezana su uz Zagrebački holding i ne odnose se na financiranje prošle predsjedničke kampanje kada je Bandić u drugome krugu bio protukandidat aktualnom predsjedniku Ivi Josipoviću.
Prema nekim informacijama, policija je morala u nedjelju požuriti s uhićenjima jer su sumnjivci navodno načuli da su pod istragom, pa su se neki spremali na bijeg.
Jedna od afera u kojoj se spominju sva tri glavna aktera, Bandić, Ljubičić i Pripuz, takozvana je zamjena zemljišta. Grad Zagreb tada je zamijenio zemljište u Resniku. Plan je bio izgraditi nove ceste kako bi skočila vrijednost zemlje. Vlasnik nekretnine do tada je bila tvrtka Varius nekretnine koja je bila u sustavu Cios grupe Petra Pripuza. Parcela je imala 80.000 metara četvornih. Osim toga, kada se Pripuz selio iz Podsuseda, osigurano mu je zemljište na Jankomiru gdje Cios i danas djeluje. Iako je Cios svoje pogone izgradio bez dozvola u bivšoj tvornici cementa, plaćeno mu je 55,5 milijuna kuna za zemljište, izgradnju nove transformatorske stanice, trošak preseljenja i zastoj u radu zbog preseljenja.
Zemlja za 1300 stanova
Na Müllerovu bregu uprava Milana Bandića prenamijenila je zemljište od 280.000 četvornih metara iz zelene i rekreacijske namjene u stambenu i poslovnu, što je omogućilo da planiraju izgradnju 1300 stanova. Iako su u Nadzornom odboru tvrtke Miller centar, koja ima pola zemljišta, bila čak tri direktora povezana s Pripuzovim tvrtkama, on je oduvijek tvrdio da nije investitor. Kako zasad stvari stoje, Bandić je uhićen i zbog afere zbrinjavanja smeća.
Prva informacija o praćenju Milana Bandića pojavila se u srpnju, kada je smijenjeni ministar financija Slavko Linić tvrdio da ga policija i službe prate po nalogu premijera Zorana Milanovića. Istraga, koju je temeljem Linićeve predstavke vodio saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost pokazala je da bivši ministar financija nije bio u pravu, ali se tada otvorila nova priča.
U izdvojenom mišljenju SDP-ov Igor Rađenović upozorio je da su “u sklopu nadzora OTC-a, osim provjere telefonskog broja Slavka Linića, pojedini članovi Odbora zatražili provjeru za još nekoliko telefonskih brojeva, o čemu je sastavljena službena bilješka”. Ispostavilo se da su u OTC-u predsjednik Odbora Miroslav Tuđman te potpredsjednik Sabora Tomislav Čuljak, politički tajnik HDZ-a, tražili provjeru jesu li njihovi osobni telefoni pod mjerama, ali i brojevi kojima se služe glavni tajnik HDZ-a Milijan Brkić, kao i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
>> Uhićeni Milan Bandić, Slobodan Ljubičić i Petar Pripuz, privedeno 15-ak osoba
20 04 2009 Zoran Milanovic je izjavio Milan Bandic je najbolji kandidat za gradonacelnika Zagreba i ima punu podrsku SDP