Milana Ivkošića ili mrzite ili volite. Nema sredine. I kad se s njim apsolutno ne slažete, njegove ćete kolumne pročitati jer su polemične i stilski odlično napisane. Najpoznatiji Večernjakov kolumnist od 1992. godine u kontinuitetu piše kolumnu “Rodoljubna zanovijetanja”, a 14. studenoga izlazi zbirka njegovih kolumni napisanih u posljednjih četrnaest godina, pod naslovom “Podanici s Griča i Pantovčaka”.
Budući da Ivkošić već ima dvije knjige kolumni iz razdoblja vladavine Franje Tuđmana, u trećoj su kolumne nastale od dolaska Ivice Račana na vlast do danas. Iz svake godine Ivkošić je odabrao po deset kolumni, izuzev 2001. i 2002. iz kojih ih je po 15 iz tehničkog razloga; tada su zbog uređivačke politike bile kraće pisane. Sada ih je sve ponovno pročitao i priznaje da je neke potpuno zaboravio, ne samo kolumne nego i događaje, rasprave u Saboru, tada aktualne teme o kojima je pisao.
– Čini mi se da i nije tako loše ispalo iako nemam visoko mišljenje o kolumnama uvezanim u knjige. Tko ih je htio pročitati, čitao ih je u Večernjaku – iskren je Ivkošić kojeg su glavni urednik Goran Ogurlić i direktor sadržaja Dražen Klarić potaknuli na izdavanje knjige. Kažem mu da mi se čini kako u svojim kolumnama najviše puca po Mesiću, Čačiću i, dok je bila premijerka, Jadranki Kosor.
– Ne, ne. Rekao bih da su to Milanović, pa Jovanović i Linić, zatim Čačić i Josipović. Ma, o predsjedniku najmanje pišem jer je on uvijek isti, nema se tu puno za pisati – odgovara Ivkošić. Mesića se dohvati kad ovaj da neku izjavu koja Ivkošića, kako kaže, isprovocira. Smatra da je najviše kritizirao Ivu Sanadera i to zbog akcijskog plana protiv Gotovine, zbog hajke na Glavaša...
Sanader me dva puta zvao
– Sanader je bio nezadovoljan mojim pisanjem pa me dvaput podmićivao ručkom. Prihvatio sam te pozive iz radoznalosti. Postavio sam mu tada stotine pitanje i o Gotovini, i o Glavašu i o prodaji Slobodne Dalmacije Paviću. A što mi je odgovorio? Pa, za Slobodnu me pitao ne bih li i ja da sam premijer to učinio kada bih htio na svojoj strani imati najveću nakladničku kuću – prisjetio se Večernjakov kolumnist. Sanaderov spin doktor Ratko Maček zvao ga je nakon kolumne u kojoj je Sanadera oderao zbog progona Glavaša da s tadašnjim premijerom ide u Vukovar.
– Rekao sam da to ne dolazi u obzir! Pa kako me uopće više zvao nakon takve kolumne – pita se Ivkošić. Ručkovima ili kavama podmićivali su ga, kako u šali kaže, i Jadranka Kosor i Ivo Josipović, pokušao je to i ministar Predrag Matić Fred i Zdravko Mamić. Jedino ga bivši predsjednik Stjepan Mesić nikada nije zvao.
Kažete da ste bili oštri prema Sanaderu, ali prema HDZ-u ste uvijek blagonakloni, pitam ga.
– HDZ je moja stranka po državotvornosti, po domoljublju, po demokršćanskim načelima i po velikoj Tuđmanovoj ostavštini, to otvoreno kažem. Ali prvih sam godina bio najveći kritičar Franje Tuđmana. Jedan sam od rijetkih koji je, kada je Tuđman bio na samrti, rekao da se moramo pripremati za dvoje izbore. Tada to nitko nije htio reći. Vidjeli su da čovjek umire, ali nitko to nije htio priznati. Jednako kao što su i s Titom radili – usporedio je. S vremenom je Ivkošić od velikog kritičara postao veliki Tuđmanov pristalica. Objasnit će da je to zato jer je shvatio da je Tuđman od svih političara jedini istinski državotvorac
– Ono što se činilo njegovim slabostima u ratu je bilo sjajno taktiziranje. Bila mi je i sve nepodnošljivija ujedinjena paljba lijeve i desne oporbe po Tuđmanu – rastumačio je.
Čitatelji vas doživljavaju kao velikog desničara?
– Meni moj sin kaže: Ma kakav si ti desničar!? Plačeš nad sudbinom nezaposlenih, opljačkanih... Kada je Račan došao na vlast, onda se govorilo Ivkošić će mu se morati prikloniti ili više neće pisati. Ali ja sam nastavio pisati po svom. Mislim da su me čitatelji tada doživjeli kao poštenog autora – rekao je Ivkošić. Kada u svojoj kolumni pogriješi, kao što je psihologinju Mirjanu Krizmanić zamijenio za dotičnu partijašicu Krizmanić iz doba CK, iskreno joj se ispričao, priznaje.
Kolumna protiv Tuđmana
Jednom, devedesetih godina, bio je na ručku s Tuđmanom, Gojkom Šuškom i još nekima i tada je Tuđman rekao: “Ivkošiću je dugo trebalo, ali je ipak stao na pravu stranu”.
– Odgovorio sam mu da za mene nema prave ili krive strane i da u svojim kolumnama, iz vremena kada sam bio njegov najveći kritičar, ne bih ni slova promijenio – ispričao je. A kako je uopće nastala kolumna “Rodoljubna zanovijetanja”? Ona u početku nije objavljivana u Večernjaku nego u Globusu. Prva kolumna bila je protiv Tuđmana jer je tada izašla njegova nacifrana i glamurozna monografija dok se već valjao rat. Tih je godina Ivkošić u svom Večernjaku bio marginaliziran. Kolumne su mu izlazile u Globusu, tada je to bilo dopušteno, a u Večernjaku radio je kao lektor. Svoju novinarsku karijeru započeo je 1967. godine u različitim studentskim listovima, a posebno je bio angažiran 1971. u omladinskom listu TLO koji je pometen nakon Karađorđeva. U Vjesniku u srijedu zaposlio se 1975. godine, a za VUS je pisao dok, kako reče, nije napravio nekoliko incidenata.
– Kako su se u to vrijeme vrlo teško dobivali otkazi, ja sam 1978. godine preraspoređen u Večernji list gdje sam radio kao lektor i redaktor u gradskoj rubrici. Bio sam označen kao nacionalist i čak su me tada optuživali za jezični nacionalizam. Sjećam se da je riječ prometalo, koju je tada napisao novinar Stojan de Prato, označena kao nacionalistička. Danas je nitko i ne koristi – objasnio je apsurd umirovljeni večernjakovac. Naslov zbirke kolumni “Podanici s Griča i Pantovčaka” smislio je zbog podaničkog mentaliteta naših vlada i predsjednika.
– Podanički smo se odnosili prema Haagu, pa prema Europskoj uniji... to mi je bio motiv – zaključio je Ivkošić.
Druže Ivkošiću ! O tebi sam i mislio kao o osobi koju svaka šuša može podmititi ručkom ili kavom. Koliko god o Sanaderu i Kosor mislim sve najgore , nevjerujem da su spali na to da tebe, malog piskarala podmićuju. Ti si bio dupelizac koji nije ni smio nešto piskarati protiv lopova iz HDZ-a. Mizerijo od čovjeka !