Ljudi u današnje vrijeme ne komuniciraju dovoljno osobnim kontaktom. Komunicira se uglavnom preko društvenih mreža, kada često dolazi do nerazumijevanja, šumova u komunikaciji, ne vidimo čovjeka s kojim komuniciramo niti možemo vidjeti njegovu neverbalnu komunikaciju. Samo kvalitetna komunikacija u kojoj se razmjenjuju iskrenost, međusobno razumijevanje, poštovanje, povratna informacija vodi k zadovoljstvu i osjećaju sreće i pripadnosti - kaže Ivančica Koren, predsjednica Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije.
Ta je udruga u suradnji s udrugama iz Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije u Varaždinu uz podršku Grada organizirala simpozij o promicanju ljudskih odnosa. Komunikacija među ljudima je, ističe, izuzetno važna za psihičko zdravlje. Na manjak osobne komunikacije utječu, dodaje, društvene mreže, užurbani stil života, nedostatak vremena, a u posljednje vrijeme i aktualna situacija s pandemijom COVID-19, koja ima negativan utjecaj na međuljudske odnose.
- Posebno je to vidljivo u domovima za starije, gdje korisnici duže vrijeme uopće nisu mogli izlaziti iz domova, nisu ih mogli posjećivati članovi obitelji, što je svakako utjecalo i na njihovo psihičko zdravlje - napominje.
Razvodi se planiraju prije sklapanja braka. Žena razvodom osigurava pemziju u obliku alimentacije, i s tim ciljem se i udaje. Nađe nekog tko će je dobro financirati, a onda traži one koji će je još bolje servisirati.