U Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi ne žele otkriti koliko je ugostiteljskih objekata iz Karlovačke županije podnijelo zahtjev za prilagodbu prostora pušenju. Zaprimljeno ih je samo 212 iz cijele zemlje, a 67 je u obradi.
Izričita zabrana
– Prestali smo odgovarati na takve upite jer nemamo dovoljno osoblja koje će istraživati po spisima odakle stižu pojedini zahtjevi – kaže tajnica Kabineta ministra Darka Milinovića Zora Lažeta. Danas je na snagu ponovno stupio Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda. Ugostitelji su stavljeni pred izbor odrediti svoje radnje kao pušačke ili nepušačke. Kafići do 50 četvornih metara veličine mogu odabrati hoće li se u cjelokupnom njihovom prostoru pušiti ili ne. Veći kafići, kao i restorani i pizzerije, žele li gostima omogućiti duhanski užitak, petinu prostora mogu izdvojiti za to. Taj mali prostor, u kojem se ne smije posluživati piće, mora biti dobro prozračen. Dubravko Kostadinović, vlasnik karlovačkog kafića Knjige i kava, odlučio je da će njegov kafić biti nepušački, iako, kako kaže, 95 posto njegovih gostiju puši.
– Želim li omogućiti pušenje moram izdvojiti posebnu prostoriju, izolirati je od ostatka objekta i ugraditi ventilaciju. Ovo posljednje stajalo bi me najmanje 30.000 kuna. Da bih nadoknadio taj trošak, morao bih raditi osam mjeseci. Do ulaska u Europsku uniju, pak, kada će vjerojatno na snagu stupiti isključiva zabrana pušenja, imamo godinu i pol. Unutar tog razdoblja je 10 mjeseci lijepog vremena, pogodnog za terase. Stoga je apsurdno ulagati u uređenje prostora za pušenje – kaže Dubravko Kostadinović.
I Boris Grginčić, vlasnik kafića Cohiba, odlučio se da će njegov lokal biti nepušački, ali samo do jeseni.
Cohiba u dimu
– Tada ćemo podnijeti zahtjev Ministarstvu zdravstva. U međuvremenu ćemo ugraditi ventilaciju. To će nam biti trošak od oko 10.000 kuna. Ne plašimo se da će potom država odrediti potpunu zabranu pušenja – kaže sigurno Boris Grginčić.
Očito u ministarstvu nisu čuli za kompjutore ili pak nitko nema pojma o njima. Koji je problem zavesti primljene zahtjeve u bazu ili običan excel? Pa ne rade popis stanovništva već imaju bjednih 270 zahtjeva koje dijete iz osnovne škole zna ubaciti u excel i izlistati broj zahtjeva po regijama, gradovima i sl...... Opet jedan dokaz da po ministarstvima rade nesposobni.........