Kineska organizacija za ljudska prava, Human Rights in China (HRIC), objavila je da je 39 disidenata diljem te zemlje završilo u kućnom pritvoru otkako je disident Liu Xiaobo dobio Nobelovu nagradu za mir.
Večernji list već je pisao da je ubrzo pošto je dobila poziv na dodjelu Nobelove nagrade, kako bi joj se uručila nagrada za supruga koji služi 11-godišnju kaznu, među prvima u pritvoru završila Liu Xia. Ona je posvjedočila da joj je suprug zaplakao doznavši da je dobio nagradu zbog svog angažmana na trgu Tienanmenu, na kojem je 1989. vojska pobila možda i 3000 prosvjednika.
Organizacija za ljudska prava Freedom now objavila je i to da je Liu Xiaobo dobio malo bolji tretman nego prije, a da se u građanskim slobodama nešto mijenja na bolje činilo se i pošto je skupina uglednih članova KP Kine, u povodu uhićenja jednog novinara, zatražila punu slobodu govora u Kini, osudivši sadašnju praksu kao neustavnu i nedemokratsku. HRIC sada međutim izvještava da intenzitet i razmjeri progona posljednjih tjedana nadmašuju čak i represivne mjere koje su vlasti u Pekingu provodile u povodu Olimpijskih igara 2008. te prošlogodišnjeg obilježavanja 60. obljetnice NR Kine.
U kućnom pritvoru završili su mnogi odvjetnici koji su se zauzimali za ljudska prava, disidenti, internetski aktivisti, organizatori vjerskih obreda u kućnoj radinosti, filmski redatelji, umirovljeni vladini i partijski dužnosnici, čak i neki poduzetnici te udruga majki žrtava s Tienanmena čijoj su predsjednici 74 godine.
udarite kitajci po narodnim cio izdajnicima još jače