Zbog predstavke zastupnika Slavka Linića da je anonimna prijava protiv njega zbog nabave oružja nastala upravo u policiji, Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost odlučio je, i to jednoglasno, u Ministarstvo unutarnjih poslova poslati nadzor. Istragu će obaviti peteročlana radna skupina u kojoj su predsjednik ovog odbora Ranko Ostojić, SDP-ov Igor Dragovan, HSS-ov Josip Friščić te hadezeovci Ivan Šantek i Zorislav Čuljak. Cilj im je utvrditi tko je uputio anonimnu prijavu te je li DORH inzistirao na njoj i slao požurnice.
– Radna skupina nema rokova. Rečeno je da se nadzor napravi žurno da što prije dobijemo kvalitetne informacije – rekao je šef odbora Ranko Ostojić. O nalazu istrage radna će skupina, dodao je, izvijestiti Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Državni tajnik u MUP-u Ivica Buconjić osnivanje radne skupine nije želio posebno komentirati. Poručio je tek kako je MUP uvijek otvoren za parlamentarnu kontrolu. Otkrio je i razlog zbog kojeg se ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko ni ovog puta nije pojavio na odboru na kojem je, osim slučaja Linić, predstavljeno izvješće ministra o obavljanju policijskih poslova za 2010. godinu. Naime, Karamarko je u Bugarskoj i dogovara suradnju s bugarskom policijom.
U Saboru je burno već od prve minute sjednice. Šef Hrvatskih laburista Dragutin Lesar zatražio je na početku sjednice da pred zastupnike dođe ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko, međutim došao je njegov tajnik Ivica Bučanić. Lesar je želio da Karamarko za govornicom odgovori na pitanje zbog čega s dužnosti ne razriješi ravnatelja policije Olivera Grbića.
Lesar traži da se Karamarko pojavi u Saboru
– Ravnatelj policije izjavio je da je tadašnji potpredsjednik Vlade Polančec na njega pokušao utjecati kako bi usporio aferu Spice. Ako se to dogodilo, Grbić je morao Polančeca ili uhititi ili kazneno prijaviti. To se nije dogodilo pa je Grbić počinio kazneno djelo, a ministar Karamarko je javno rekao kako stoji iza Grbića – objasnio je Lesar zbog čega želi da se Karamarko pojavi pred zastupnicima.
Nakon Lesarova zahtjeva predsjednik SDP-a Zoran Milanović zatražio je u ime svoga kluba stanku, a to su potom učinili i HNS, HDSSB, HDZ i IDS.
– Ako netko zloupotrebljava policiju, to je zlouporaba do boli. Ako netko zloupotrebljava pravosuđe, to je put u pakao iz kojeg nema povratka – poručio je IDS-ov Damir Kajin.
Predsjednik Sabora Luka Bebić odobrio je stanku od deset minuta.
Milanović: Utvrđivanje istine je u interesu svih
Po povratku u sabornicu prvi je riječ zatražio Zoran Milanović koji je zatražio da Sabor prihvati prijedlog Kukuriku-koalicije da se osnuje istražno saborsko povjerenstvo koje bi utvrđivalo činjenice u vezi s pisanjem anonimnih prijava protiv oporbenih političara, posebice onih koje se tiču nabavke oružja u Rijeci 1991. godine.
– Uvjereni smo da je utvrđivanje istine na povjerenstvu u interesu svih stranaka pa i HDZ-a i Hrvatske. Reakcije iz redova HDZ-a nije bilo pa smo sami podnijeli ovaj prijedlog – rekao je Milanović.
Potpredsjednica HNS-a Vesna Pusić također je zatražila osnivanje povjerenstva podsjetivši kako je ono potrebno jer se je riječ o situaciji u kojoj je bivši potpredsjednik Vlade javno rekao da je ravnatelj policije pozvao zastupnike ili članove HDZ-a da podnose anonimne prijave protiv jedne vrlo konkretne grupe ljudi – oporbenih političara, posebice protiv Slavka Linića i Radimira Čačića.
– Da je ta optužba došla i anonimno, trebala bi biti istražena. A ako je iznesena pod punim imenom, dobiva još veću težinu. Temeljem te izjave stvorila se sumnja da se represivni aparat, a to je policija, upotrebljava u svrhu političkog progona, odnosno u svrhu političke diskvalifikacije. To je temelj svih diktatura. Prijedlog je ovog povjerenstva da se ustanovi je li to istina ili nije. Ako to nije istina, povjerenstvo će to utvrditi, ako jest, to je nešto po čemu institucije ove države, pravosuđe, DORH moraju postupiti. To je preozbiljna optužba. Na pragu smo ulaska u EU, ne možemo si dopustiti da živimo pod sumnjom da se policija upotrebljava za političke obračune – zaključila je Pusić.
Vinković: Ovo je montirani politički proces kakve je radio Staljin
I klub HDSSB-a podržao je osnivanje istražnog povjerenstva.
– Ovo je montirani politički proces kakve je radio Staljin – objasnio je zastupnik HDSSB-a Zoran Vinković zašto je on za povjerenstvo. S druge strane, hadezeovci, logično, povjerenstvo ne žele.
Hebrang protiv osnivanja povjerenstva
Predsjednik Kluba HDZ-a Andrija Hebrang tvrdi da bi osnivanje povjerenstva bilo politizacija istraga u tijeku te je dodao kako je zanimljivo vrijeme kada se povjerenstvo traži: kada se, kako kaže, samo jedan predmet "metne u lijevu stranu".
– I odmah eksplozija do Sabora. E to je početak politizacije. Na temelju čije izjave bi radilo ovo povjerenstvo – Damira Polančeca koji je nepravomoćno osuđen i protiv kojeg su istrage u tijeku. Radilo bi na temelju temelju izjave osobe koja koristi sve da skine krivnju sa sebe. E nećemo. Neka policija istraži što radi Grbić, a DORH ima li elemenata za kaznenu prijavu i je li ovo skuhano u poznatoj kuhinji, a jest. Moramo li u tu juhu upasti svi – poručio je Hebrang.
Dodao je i da ćemo, ako krenemo s povjerenstvima, ista morati osnivati i za hotel Excelsior, privatizaciju 25 posto dionica Ine, Barbarigu, Treći maj, Tržnice, Daimler...
– Zar ćemo za sve te lijeve osuđenike osnivati povjerenstva? Onda ovaj Sabor neće ništa raditi – zaključio je Hebrang.
Kak stigneš biti uvijek tamo gdje se pojavi cipelar iz Mačkovaca. Čovjek koji nikada ništa nije zaradio pošteno. Gurao se na sva mjesta jer je bio podoban.FUJ!