Kada Hrvatsku trese nezapamćena kriza i kada traje borba za očuvanje svakog radnog mjesta u proizvodnji, vijest o tome da je Državna rudarska inspekcija u srijedu zatvorila Holcimov kamenolom u Očuri, promeće se u skandal.
Kamenolom je zatvoren pod optužbom da mu je istekao koncesijski ugovor i da je radio ilegalno. Pedesetak zaposlenika poslano je kući, a kako je rad u kamenolomu prekinut, tvrtka svaki dan trpi goleme štete. Budući da sve informacije potvrđuju da je kamenolom zatvoren isključivo zbog nemarne, spore i nekoordinirane državne administracije, skandal je dospio i do saborskih klupa, a neslužbeno doznajemo da je zbog zatvaranja kamenoloma u Vladi Republike Hrvatske intervenirao i švicarski ambasador u Hrvatskoj. Holcim, naime, nije bilo tko. Holcim Hrvatska dio je Holcim grupe, švicarske multinacionalne kompanije, koja posluje u više od 70 zemalja, zapošljava 83.000 ljudi i ubraja se među najveće svjetske proizvođače cementa i kamenih materijala.
"Sve dozvole za produljenje proizvodnje Holcim je zatražio još u travnju 2008. godine, kada je podnio zahtjev za novu 10-godišnju služnost za eksploataciju i Hrvatskim šumama unaprijed uplatio 2,7 milijuna kuna naknade. Povjerenstvo za državnu imovinu u lipnju 2008. dalo je Holcimu pravo na služnost samo godinu dana, do lipnja 2009., uz napomenu da mu treba više vremena za donošenje odluke o 10-godišnjoj koncesiji!", piše u priopćenju glasnogovornica Holcima Julija Škoro.
"Iako smo podsjećali, pisali i zvali Središnji ured za upravljanje državnom imovinom, naša molba nije riješena na vrijeme, jer se Povjerenstvo za državnu imovinu nije sastajalo. Sastalo se konačno 21. listopada ove godine i donijelo odluku da se Holcimu dodijeli služnost na deset godina, odnosno, do 3. lipnja 2018. Nakon što smo primili tu odluku, Varaždinskoj županiji poslali smo zahtjev za produljenje rudarske koncesije. Unatoč tome rudarski inspektor donio je odluku o zatvaranju, jer nam je ugovor o koncesiji istekao!", ističe J. Škoro. U Holcimu, koji je pomoć zatražio i od odvjetnika, ističu da ne eksploatiraju ilegalno, već da su sve obveze, uključujući i koncesijsku naknadu za otkopanu mineralnu sirovinu, platili na vrijeme.