ČAĐAVICA – Više od dva mjeseca teški strojevi i vozila Ine i mađarskog GES-a obavljaju istraživanje potencijalnih ležišta nafte i plina na poljoprivrednim i šumskim površinama te obiteljskim dvorištima u Općini Čađavica. Tlo je postalo vlažno pa svaki prolazak teških mađarskih strojeva u polju ostavlja duboke brazde. Uništavaju se usjevi, poljski putovi, mostovi, pa se seljaci pitaju hoće li im netko i kada nadoknaditi štetu? U selu Noskovačka Dubrava mještani bilježe prve veće štete ne samo na poljoprivrednim kulturama nego i na obiteljskim kućama te gospodarskim objektima.
Da bi obavili svoj posao, mađarski stručnjaci specijalnim strojevima teškim i do 25 tona, u polju, ali i u blizini naselja, izazivaju snažne virbracije.
– Sve se trese kao kod pravog potresa. Prije tri tjedna učinili su to stotinjak metara od moje kuće na kojoj se već vide posljedice. Betonska su ploča i zidovi popucali od silnih vibracija. Sramota je da nas država ne štiti od takvih šteta. Iz Bosne su me istjerali Muslimani i Srbi, a sada me iz Hrvatske tim potresima tjeraju Mađari. Više im neću dopustiti da se približe kući, pa makar kuću, koju sam teško sagradio, branio vlastitim tijelom - kaže Mijo Šošić koji ima šestero djece. I njegov susjed Ivica Greganić pokazao nam je nastale pukotine na svojoj kući.
- S obzirom na učestale pritužbe građana zatražili smo od Ine i GES-a da seizmološka vibriranja ne obavljaju u noćnim satima i da izbjegavaju uništavanje usjeva, poljskih putova i komunalne infrastrukture. Već se sada može reći da će štete biti višemilijunske - kaže općinski načelnik Mirko Rončević. S Inom i GES-om dogovoreno je da će štete procjenjivati zajedničke stručne komisije, a Ina se obvezala da će nastale štete obračunati i isplatiti na račune oštećenih građana.