Prošle godine na bolovanju smo proveli više od 21 milijun dana što znači da je dnevno na bolovanju bilo 69 tisuća oboljelih. U emisiji Dobro jutro, Hrvatska, Milka Kosanović, direktorica odnosa s članstvom HUP-a i dr. Ljiljana Milišić-Ždralović, rukovoditeljica službe za provedbu ugovornih obveza HZZO-a govorile su o povećanju bolovanja u Hrvatskoj.
Razlog odlaska na bolovanje ističe Milišić-Ždralović su medicinski opravdani razlozi, kao što su ozlijede i bolesti. Najčešće se ide na bolovanje, kaže zbog ozljeda lokomotornog sustava. - Druge su ozlijede i prijelomi. Na trećem mjestu su duševni poremećaji, na četvrtom malignomi i onda nam idu trudnoće i porodi - rekla je Milišić-Ždralović.
Kosanović kaže da ih ne brine samo zlouporaba bolovanja, koje, ističe ima, nego i nebalansirani teret koji plaća poslodavac.
- Poslodavac plaća doprinos koji je obavezan po zakonu, ali kada radnik ode na bolovanje, poslodavac i dalje ima obavezu iako je radnika osigurao. I dalje mora plaćati naknadu plaće, a također kada radnika nema netko drugi taj posao mora obaviti. Onda su to dodatni radni sati postojećih radnika ili neko novo zapošljavanje - ističe Kosanović.
Kosanović ističe da je bolovanje jedan važan institut i da ga poslodavci apsolutno zagovaraju, ali da žele učinkovitije kontrole i manje tereta na poslodavce. Kaže da je sada bila jedna izmjena zakona koja je bila dobra, a tiče se kontrolora. - Dobra stvar je da su kontrolori dobili proširene ovlasti, odnosno ovlasti koje nisu imali, a to je da na licu mjesta mogu zaključiti bolovanje - rekla je.
- Mi mislimo da će se s ovom izmjenom zapravo otvoriti malo prostora kontrolorima, da će moći više raditi po posebnim povjerenstvima, pozivati više osiguranih osoba na preglede. Mislimo da ćemo s time dobiti više prostora. Do sada je 60 posto kontrole bilo na zahtjev poslodavaca - objasnila je Milišić-Ždralović.
Objasnila je vječito pitanje a to je mogu li kontrolori doći na kućnu adresu. Kontrolori ne kucaju na vrata, ali da imaju tu mogućnost doći na kućnu adresu. - Zakonski se smije, ali mi ne idemo nego radimo kontrole kod liječnika osiguranika - objasnila je.
Na pitanje što onda naprave kada otkriju da je neopravdano bolovanje, Milišić-Ždralović ogovara: - Mi nikad ne možemo baš dokazati je li to bilo neopravdano, ali onda zaključimo bolovanje, rekla je. Dodaje da nema kazne.
Video: Milanović: Ne treba nam reforma lokalne uprave, već vidim 5 dinastija u utrci za kralja i zlatne jabuke
Aha, naravno!! Dođe inspekcija kod lika(poznanik s posla) koji je redovno na bolovanju svako proljeće i jesen jer obavlja uslužno poljoprivredne radove. U traktoru je od jutra do mraka. Inspektor dobio punu košaru domačih proizvoda i otišao sa smješkom