“Hvala Austriji, Slava Ukrajini!”, “Zelenski govorio u parlamentu: Veliki dio SPÖ-a nije bio na raspravi”, “To je sramota” - “FPÖ otišao, polovica SPÖ-a nije ni došla”, “Zelenski u svom govoru zahvalio Austriji”, “Kako je Zelenski svoj govor prilagodio Austriji”, “Zelenski posebno zahvalio trojici austrijskih gradova”, samo su neki od naslova i nadnaslova u austrijskim medijima nakon današnjeg govora video vezom ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog zastupnicima političkih stranaka u Nacionalnom vijeću (Donji dom) austrijskog parlamenta.
Mediji ističu kako je vojno neutralna Austrija bila jedna od posljednjih zemalja članica Europske unije koja je nakon dugih unutarnjopolitičkih rasprava i prepucavanja na kraju ipak dala priliku da se ukrajinski predsjednik obradi austrijskim parlamentarcima. Međutim, već iz medijskih naslova svakome je jasno da sve to danas nije teklo baš glatko. Nakon što je Zelenski počeo govoriti zastupnici krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ), na čijem je čelu kontroverzni ultradesničar Hebert Kick, napustili su dvoranu u znak protesta protiv kako su istaknuli “kršenja austrijske neutralnosti”. Prije izlaska iz papirnatih vrećica su, kako izvještavaju mediji, izvadili pločice s natpisima “Mjesto za mir” i “Mjesto za neutralnost”, simbolično ih ostavivši na svojim sjedištima.
Osim krajnjih desničara govoru Zelenskog nije bila nazočna ni polovica parlamentaraca iz Socijaldemokratske stranke (SPÖ). Zašto?, pitali su se mnogi. Jedni tvrde iz političkih razloga, a drugi iz unutarstranačkih razloga s obzirom da su trenutačno socijaldemokrati u velikim previranjima, a čelništvo u opasnoj svađi. U svakom slučaju, kako pišu mediji predsjednica SPÖ-a Pamela Rendi Wagner ispričala je svoj nedolazak bolešću, a od 40-ak “crvenih” zastupnika, njih 22 nije ni došlo da čuje govor ukrajinskog predsjednika.
Dnevni list “Heute” piše kako je ruska izvještajna agencija TASS odmah pozitivno ocijenila današnje događaje u austrijskom parlamentu, za razliku od brojnih drugih europskih međunarodnih medija koji su kritizirali ponašanje dijela austrijskih parlamentaraca.
Uvodni govor održao je predsjednik Nacionalnog vijeća austrijskog parlamenta Wolfgang Sobotka iz vladajuće Narodne stranke (ÖVP).
“Za Ukrajinu, koja je već preko godinu dana žrtva masivne i grozne ruske agresije, od strane Austrije vrijedi neograničena i neprekidna solidarnost”, naglasio je Sobotka. Napomenuo je kako Austrija zastupa jasnu poziciju za suverenost Ukrajine i nakon rata će “kao prijatelj Ukrajine” najbolje što može pomoći njenu obnovu.
Zelenski u svom govoru zahvalio Austriji na pomoći i na humanitarnim projektima poput razminiravanja.
“Nikada nismo htjeli nešto što nam ne pripada. Nikada nas nisu zanimala strana područja. Nikada se nismo htjeli miješati u život drugih ljudi. Ne želimo da zbog naših vojnika itko u zemlji mora patiti odnosno umrijeti. Ono što želimo je sigurnost i mir, želimo slobodu i sreću našoj djeci”, istakao je Zelenski, prenose austrijski mediji. Dodaju kako ukrajinski predsjednik posebno zahvalio tri austrijska grada, Beču, Linzu i Grazu, u čijim su bolnicama spašeni životi ranjenih Ukrajinaca s teškim opeklinama.
U svom desetminutnom govoru Zelenski je rekao kako Rusija vodi “totalni rat” protiv Ukrajinaca. I da nedužni ljudi, ne samo umiru u ratnim operacijama nego gube živote i u minskim poljima. Napomenuo je kako je čak 174.000 kvadratnih metara ukrajinskog prostora “kontaminirano” minama i drugim eksplozivnim napravama.
“To je područje dvostruko veće od cjelokupne površine Austrije”, dodao je. Upozorio je da također postoje “posebno postavljene zamke s eksplozivom, u zgradama normalnih ljudi, na ulicama, vrtovima i parkovima”.
Zelenski je austrijskim parlamentarcima iznio i šokantni primjer da su ruski vojnici nakon povlačenja s nekog terena “u strojevima za pranje rublja ostavljali ručne granate da eksplodiraju točno onda kada neki čovjek otvori stroj”. Uz opasku da “ima na stotine takvih primjera”, prenose mediji.
Na kraju svog govora još jednom je zahvalio Austriji na njenoj humanitarnoj pomoći riječima: “Hvala Austriji! Slava Ukrajini!” Svjestan da od neutralne Austrije ne može očekivati isporuku oružja, apelirao je na pomoć u razminiravanju zemlje. Pozvao je austrijske političare da dođu u Ukrajinu i na licu mjesta se uvjere u sve izrečeno. Ono što je Zelenskom također bilo važno poručiti je kako se “moralno ne može biti neutralan, ako se radi o zločinu”.
Čelnik krajnjih desničara (FPÖ) Kickl je rekao kako je govor Zelinskog u Nacionalnom vijeću austrijskog parlamenta propagandni “napad na austrijsku neutralnost”.
Glasnogovornica stranke Zelenih Ewa Ernst-Dziedzic, koja je u austrijskoj vladajućoj koaliciji zajedno s “narodnjacima” (ÖVP), je poručila Kicklu da “ako netko u Parlamentu je izdajnik neutralnosti onda je to njegov FPÖ”, istaknuvši kako je Austrija solidarna s Ukrajinom i na njenoj strani. Napomenula je kako rat u Ukrajini “masovno dovodi u opasnost stabilnost na cijelom svijetu”. Zahvalila je svima koji su zbrinuli ukrajinske izbjeglice.
Govoru Zelenskog u austrijskom parlamentu nazočni su bili i predsjednik Republike Austrije Alexander Van der Bellen i veleposlanik Ukrajine u Austriji Vasil Čiminez. Dok je govorio ispred zgrade austrijskog parlamenta, protiv njegovog obraćanja austrijskim parlamentarcima su prosvjedovali pripadnici krajnje lijeve austrijske scene i još neke skupine „mirovnih aktivista“, izvještavaju mediji.
Mediji tvrde da još sve nije rečeno, i da će narednih dana biti još riječi kako o govoru ukrajinskog predsjednika tako i ponašanju zastupnika nekih od pet političkih stranaka u Nacionalnom vijeću austrijskog parlamenta, koji broji ukupno 183 mandatara. Najveća oporbena stranka su socijaldemokrati s 40 zastupnika, slijede FPÖ s 30 mandatara i Neos s 15. Na kormilu Austrije su narodnjaci (ÖVP) s 71 mandatarom u Nacionalnom vijeću zajedno s Zelenima koji imaju 26 zastupnika. Vladajućoj koaliciji petogodišnji mandat završava u jesen 2024. godine.
VIDEO Šef ukrajinskih kopnenih snaga, general Oleksandr Syrskyi: 'Cilj je eliminirati što više neprijatelja'
Prijatelji iz Austrije mi uvijek govore da o neutralnosti Austrije nema rasprave ni pod razno. I većina Austrijanaca nije za ovakve lakrdije u parlamentu. Kako često slušam govore gospodina Kickl, uopće ne kužim za kaj ga svi stavljaju u kategoriju radikalno desni. Pa on se bori za opstanak srednje klase, smanjivanje outsourcinga i obnovu samo dostatne Austrije.