Ni 24 sata nakon što je napustio američko veleposlanstvo, pokazuje se kako odlazak slijepog kineskog disidenta Chen Guanchenga u bolnicu nije bio baš tako “dobrovoljan” kao što se tvrdilo u priopćenju kineske novinske agencije. Prema tvrdnjama disidenta, punih šest dana, koliko je trajalo njegovo skrivanje u američkom veleposlanstvu u Pekingu, u veleposlanstvu su ga nagovarali da ode, da će biti uz njega te su mu tajili što se doista događa vani. Tek kada je došao u bolnicu i susreo se sa suprugom doznao je za prijetnje i kalvariju koju je njegova obitelj prolazila otkad je u bijegu.
Čekaju ih nasilnici
Doznao je da su se u njegovu kuću uselili zaštitari oboružani palicama te da će, “ne smiri li se” i ne ode iz veleposlanstva, njegova supruga biti vraćena iz Pekinga, a zaštitari će je “obraditi”.
– Molim vas, pomozite mojoj obitelji i meni da odemo iz Kine. Najbolje bi bilo da odemo zajedno s Hillary, njenim avionom – poručio je Guancheng iz bolnice Baracku Obami tvrdeći da su ga američki diplomati prevarili nagovarajući ga da izađe iz veleposlanstva, a potom ga napustili. Američki veleposlanik u Kini Gary Locke tvrdi da nitko nije prisiljavao disidenta da napusti sigurnost veleposlanstva.
– Bio je veseo i uzbuđen što izlazi van – kaže Locke.
Nemaju čarobni štapić
S druge strane, State Department razmatra kako pomoći disidentu.
– Pokušavamo iznaći rješenje, no mi u Washingtonu nemamo čarobni štapić kojim bismo ga iselili iz Kine onoga trenutka kad on to poželi – kažu u State Departmentu.
Ova drama baca sjenu na strateške pregovore SAD-a i Kine koji se vode u Pekingu, gdje državna tajnica Hillary Clinton i ministar financija Timothy Geithner s kineskim kolegama raspravljaju o niz pitanja poput jačanja juana ili uvođenja sankcija Sjevernoj Koreji.
Želim otići iz Kine, i to u avionu s Hillary Clinton, zelim i kufer u kojem ce biti 100 tisuca $.