Želite li da vam jednog dana na vrata dođe policija i kaže da vam je dijete izbodeno nožem, pretučeno, u bolnici? Odgovor je, sasvim sigurno, ne, a da do crnog scenarija ne dođe bitno je raditi na prevenciji nasilja.
Upravo na taj način problemu nasilja među mladima već sedam godina na regionalnoj razini pristupa Care International. Organizacija je to koja je na prostoru Balkana odnosno jugoistične Europe prisutna od 1992. a koja u suradnji s lokalnim organizacijama u Hrvatskoj, BiH, Srbiji te na Kosovu provodi program Inicijativa mladića. Riječ je o aktivnostima koje su vezane za rad s mladićima na promociji rodne ravnopravnosti, nenasilja i zdravih životnih stilova.
- U proteklih sedam godina 14 tisuća mladih osoba promijenilo je svoje stavove da bi nekim drugim mladim ljudima pokazali da i oni mogu promijeniti svoje, kazao je Šefko Bajić iz Care Internationala na konferenciji "Mladići kao saveznici u zaustavljanju nasilja: Aktivizmom do transformacije maskuliniteta" koja se održava na Jahorini u Bosni i Hercegovini".
Ne želimo zatvarati oči
Osnovna je poruka: Više ne želimo živjeti društvu s nasiljem. Ne želimo zatvarati oči pred nasiljem, želimo ga zaustaviti!
Da su na odličnom putu pokazuju i podaci o 707 realiziranih aktivnosti u 30 gradova širom regije u proteklih sedam godina i programa u koji je do sada bilo uključeno oko 14.000 mladih.
- Ovo već dugo nije samo projekt već društveni pokret kojim promičemo borbu protiv nasilja i prevenciju nasilja, zdrave životne stilove, rodnu ravnopravnost i dostojanstvo ljudi, kazala je Sunka Bučan, direktorica Carea.
Konferencija je organizirana s ciljem predstavljanja inovativne projektne metodologije i postignutih rezultata, koji se očituju u pozitivnim promjenama stavova i ponašanja mladih po pitanju rodno zasnovanog i vršnjačkog nasilja. Riječ je o regionalnoj konferenciji koja se bavi problemom nasilja među mladima te pružanjem rješenja kroz uključivanje mladića u proces promjene. Partner iz Hrvatske udruga je mladih Status M koja već niz godina kroz vršnjačku edukaciju i suradnju sa školskim pedagozima institucijama implementira program Inicijative mladića.
- Mi ovdje radimo s uzrocima, a ne s posljedicama, a primijetili smo da je prvi korak promjena stava. Ja mogu promijeniti frizuru, ali izazov je kako da promijenim svoj balkanski konzervativni stav? upitao se Saša Petković iz Inicijative mladića pojašnjavajući da oni rade upravo na tome, izazivanju promjena stava.
Od stava da je muškarac glava obitelji koji mora prihodovati dovoljno novca da bi mogao skrbiti o obitelji do stava da su muškarci i žene ravnopravni po tom pitanju i da se muškarac ne smije osjećati ugroženo jer u današnjem razdoblju opće krize ne može privrediti da prehrani obitelj. Nemogućnost da se udovolji negativnom stavu očekivanja izaziva konflikt koji vodi u nasilje, odnosno okidač je ponašanju koje se želi izbjeći.
A nasilje pak predstavlja treći vodeći uzrok smrti ili invalidita kod mladih u dobi između 10 i 29 godina u 53 zemlje na europskom tlu.
Mnogo je izazova
- Pred nama je i dalje mnogo izazova u ovoj regiji na polju rješavanja potreba mladih. U ovoj postkonfliktnoj regiji ima previše mladih ljudi koji doživljavaju nasilje u svakodnevnom životu. Na mladiće se često gleda kao na počinioce i žrtve nasilja, također smatra se da im nedostaju vještine koje su im potrebne za rješavanje sukoba sa kojima se susreću u školi, obitelji i zajednici. CARE-ova Inicijativa mladića je fokusirana na izgradnju važnih životnih vještina tijekom adolescencije i promoviranje miroljubivijih maskuliniteta koji podržavaju dobrobit i pozitivan stav o zdravlju svih mladih ljudi. Mladići preuzimaju vodeću ulogu u promoviranju ravnopravnijih rodnih normi i rješavanju štetnih poruka o tome što znači biti muškarac u društvu. Civilno društvo i vlada imaju ulogu zajedno graditi bolji život za mladiće i djevojke u ovoj regiji, kazao je John Crownover, viši programski savjetnik, CARE International za Balkan
Da se mladići u regiji se danas suočavaju sa mnogo izazova; od nasilja i zloupotrebe alkohola do nezaposlenosti i nadrastanja nasljeđa sukoba slaže se Joseph Vess, viši programski službenik, Promundo USA.
- Problem je što su mnogi od njih premladi kako bi ih vidjeli te izazove. Izbor kojim se direktno suprotstavljaju, liječe se i pružaju podršku drugima u liječenju, te razvijaju zdravije, nenasilne identitete je hrabar i revolucionaran. Mladići u ovom programu ne mijenjaju samo svoje živote, već stvaraju mogućnosti i prilike za mladiće u cijeloj regiji kako bi imali bolje, ispunjenije živote i bolje odnose sa ženama i djevojkama u njihovim obiteljima i zajednicama, kazao je Vess.
Da su ubojicama pokojnog Luke Ritza sudili kao odraslima,i osudili ih na 40 godina zatvora,ovakve stvari se nebi događale.Kao da Sudovi svojim blagim presudama daju poticaj hooliganima da vrše nasilje nad ljudima. Treba promijeniti pristup i shvatiti da će nasilnikk uvijek ostati nasilnik.Jedino ako ima strah od represivnih organa,ako zna da mu prijeti stroga kazna,onda će možda ipak razmisliti što radi.Takve individue treba maknuti iz našeg društva na jako dugo vrijeme.Kad će u zatvoru biti nečija kurva onda će shvatiti kako se osjeća onaj nad kojim se vrši nasilje.I ADIO