Dio reputacije Margaret Thatcher koja je izazivala strahopoštovanje dolazio je iz podatka koliko je malo spavala, samo četiri sata dnevno, objavio je BBC. Postavlja se pitanje koliko je moguće s tako malom količinom sna uspješno voditi državu.
Njezin biograf John Campbell, autor knjige "Željezna Lady", tvrdi kako ju je rutina kasnog lijeganja i ranog ustajanja pretvorila u najbolje informiranu osobu u državi.
Količina sna često se smatra dijelom karaktera vođe. Kada su Napoleona pitali koliko ljudima treba sna, odgovorio je: Šest sati muškarcu, sedam ženi, a osam budali. Churchill je tijekom rata spavao samo četiri sata noću. Ali se često zaboravlja da je redovno drijemao popodne. Kad su u pitanju američki lideri, poznato je da je George W. Bush bio u krevetu već u 22 sata, dok je njegov prethodnik Bill Clintona radio do kasno i spavao po pet sati.
Trend kratkog sna državnih lidera uvukao se i među poslovnjake. Donald Trump tvrdi da su mu dovoljna samo tri sata. Šefice Pepsija i Yahooa Indra Nooyi i Marissa Mayer spavaju svega četiri.
Nema ispravne količine sna, kaže profesor Kevin Morgan iz Istraživačkog centra za probleme spavanja Sveučilišta Loughborough, dodajući kako je jedino pravilo da spavate dovoljno dugo da se osjetite svježim kad ustanete.
– Za jedan posto populacije, vjerojatno uključujući Thatcher, to je četiri sata noću. No, u tu elitu kojoj treba tako malo sna ne možete upasti preko noći. Margaret Thatcher takvu je naviku vjerojatno usvojila mnogo prije nego što je postala premijerkom – kaže Morgan.
Profesor James Horne s istog istraživačkog centra smatra da se "velikim" ljudima često pripisuju superljudske kvalitete.
– Odrasli u prosjeku spavaju sedam sati, a mnogi i manje od toga, posebice ako su stariji od pedeset. Stoga, moguće je da je barunica Thatcher bila bliže okvirima normalnog nego što je bila u onih jedan posto – kaže on, dodajući kako je tendencija da se velikim ljudima često pripisuju i velike sposobnosti... Ne trebaju jesti, ne trebaju spavati, imaju superljudske kvalitete, objašnjava.
Neki od baruničinih suradnika iz 70-ih i 80-ih godina kažu i kako je Thatcher, unatoč nespornoj čvrstoći, često djelovala umorno i iscrpljeno, zbog čega je možda donijela neke loše odluke.