ZEMLJACI Zagrepčanin Željko Olujić stanovnik je tog azijskog megapolisa već više od 15 godina

Željko Olujić: Najpoznatiji sam Hrvat u Hong Kongu

zan_hong_tx.jpg
import
11.03.2006.
u 19:02

Upoznati Hong Kong, megalopolis kineske egzotike i svjetske futuristike, može samo onaj tko tamo živi. A slučaj je to sa Zagrepčaninom Željkom Olujićem, koji je stanovnik Honga Konga već više od 15 godina. Kada je 1990. tadašnja najveća vanjskotrgovačka tvrtka odlučila zatvoriti ured u Hong Kongu, zastupnik koje je bio, Željko je odlučio ostati. Utemeljio je tvrtku Hamman i hrabro krenuo u trgovačku avanturu, koja i dandanas traje.

Spektakularni grad
Prije devet godina kraljica Elizabeta II.  tako je stajalo u 99-godišnjem ugovoru o najmu  morala je napustiti svoju atraktivnu koloniju. Spektakularni grad, bivši britanski protektorat, u krilo stare majke Kine vratit će se potpuno 2047. godine. No, to Željku kao da ne smeta:

 Mnogi se stereotipi, koji su nametnuti predodžbom stvorenom za konfekcijskog turističkog boravka, istope nakon prvog izleta u malo poznate dijelove grada. A to su, recimo, kineske tržnice ili restorančići u kojima za nekoliko dolara možete okusiti nešto jedinstveno - ističe Željko, koji je nedavno bio domaćin hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji, a pamti i nastup hrvatskih tekvondaša na Svjetskom prvenstvu 1997. godine. Najradije od svega prisjeća se nastupa Lijepe naše u "ragbiju sedam".

 Osim slavljenja tradicionalnih kineskih blagdana, koji su slikoviti i "bučni", među najvećim je atrakcijama grada i tradicionalni turir u ragbiju sa sedam, umjesto 15, igrača. Tada se cijeli grad pretvori u festival sporta. Nakon utakmica navijači se sele u  lokale pa cijeli grad živi opuštenije  otkriva Željko.

Životni stil Hongkonžana ne možete doživjeti za samo nekoliko dana posjeta. Premda je nacionalni dohodak per capita među najvišima na svijetu, cijene stanova su također među najvišima na globusu.
 To je zato što teritorij Hong Konga obuhvaća tek oko 1100 četvornih kilometara. Tako je kupnja stana egzistencijalni i poslovni događaj za nekoliko naraštaja u obitelji.

Svjetska luka
Hong Kong je nokdaun doživio je prije nekoliko godina kad se dogodila epidemija SARS-a.
 Inače potpuno otvoren, grad je tada bio zatvoren, zabranjen za putovanja i dolaske. Hoteli i restorani bili su na koljenima. Oko 700.000 zaposlenih bilo je poslano na prisilni odmor. Spasila su ih učinkovitost institucija. Slično je i u sezoni tajfuna, tijekom ljeta. Meteorološka situacija prati se iz minute u minutu na svim medijima. Ako je su najavljen najjači tajfun, evakuiraju se ljudi. otvaraju se skloništa, prazne se luke, pruža se pomoć svakome.

Hong Kong je jedna od najvećih svjetskih luka pa se logično zapitati nije li to vrlo opasan grad. Džepara i dilera ima, a čuju se i policijske sirene. No, s obzirom na broj stanovnika, kaže Željko, to je poprilično miran grad.

 Rijetko se u kojem od svjetskih velegradova možete osjećati sigurnije. Stopa kriminala u Hong Kongu je iznimno niska zahvaljujući učinkovitom pravosuđu naslijeđenom od Engleza. Osim toga, imaju i jednu od najbolje opremljenih policija na svijetu. Iako su Britanci grad predali Kinezima još 1997., dogovoreno je da Hong Kong sljedećih 50 godina, dakle još 39 godina, ima djelomičnu pravnu samostalnost.

Osjeti to i hrvatski turist ili poslovni čovjek kojemu za ulazak u Kinu treba viza. No, za posjet Hong Kongu kraći od 14 dana Hrvatima viza nije potrebna.
 Iako su stil i način rada i življenja ovdje "neplodno tlo" za druženja, ipak se uspije nekako naći i doznati za "novog" Hrvata ili neku novu obitelj. Svatko od njih na svoj je način veleposlanik Lijepe naše. Suradnici, partneri, susjedi i prijatelji gledaju i uče o Hrvatskoj kroz njih  ističe Željko Olujić, stanovnik toga uzbudljivog, misterioznog i glamuroznog grada.
Astrolozi i proricatelji sudbine tamo su jako cijenjeni, a klađenje je velika strast, bilo da su posrijedi utrke, lutrija, mahjong...

Hong Kong je nekad bio šopingaško carstvo i spasonosna luka za mnoge izbjeglice iz okolnih zemalja, Zapad za izbjegle Kineze. Danas je to specijalna administrativna regija koja urbanizira ruralne doseljenike iz matice zemlje. To je zapravo kapitalistička enklava Kine, koju godišnje posjeti oko devet milijuna kineskih turista. Mnogi od njih pokušavaju ostati, no na tako napučenom prostoru za došljake mjesta gotovo više i nema. I zato se taj grad neprestano proteže u zrak.


Bez feng shuija se ne gradi

Hong Kongom je zavladao feng shui. Uz to načelo življenja u harmoniji s prirodom postoje čak i turističke ture. Obilaze se punktovi s najvećom koncentracijom zmajeve energije, koja je zaslužna za to što je ovaj grad jedno od najvećih svjetskih financijskih središta. U Hong Kongu projektanti ne počinju ništa raditi prije no što majstori feng shuija ne izađu na gradilište. Ako je potrebno, napravit će i rupu u neboderu, ako je on zmajevima na putu između mora i planina. To načelo kao da živi i u jednom od brojnih hongkonških zaljeva, u kojem smo vidjeli ribarsko selo na vodi okruženo neboderima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije