BUENOS AIRES - Argentinski Kongres jučer je prihvatio ostavku predsjednika države Fernanda de la Rue usred najtežih građanskih nemira u proteklom desetljeću, izazvanih njegovom rigoroznom politikom štednje. De la Rua je prije povlačenja jučer ukinuo izvanredno stanje.
Čim se vijest o ostavci proširila, tisuće stanovnika Buenos Airesa izašlo je na ulice kako bi to proslavili. Nakratko prije toga na ulicama su se sukobljavali demonstranti i policija, pri čemu su zapaljene dvije banke.
Argentinski je predsjednik kazao da je podnio ostavku jer su oporbene stranke odbile njegovu ponudu da uđu u vladu nacionalnog jedinstva. On je izrazio nadu da će njegov odlazak s mjesta predsjednika pomoći da se uspostavi društveni red i da se završe neredi i pljačke, u kojima je dosad poginulo 25, a teško ranjeno oko 220 ljudi. U međuvremenu je De la Rua helikopterom napustio predsjedničku palaču, a lokalni mediji javljaju da je otišao u službenu rezidenciju u predgrađu.
Argentinska središnja banka odlučila je jučer zatvoriti financijska tržišta u zemlji. Čini se da će nakon ostavke svoga ministra gospodarstva Dominga Cavalla u srijedu Argentina prihvatiti devalvaciju svoje nacionalne valute, pesoa, koja je posljednjih 10 godina bila vezana za američki dolar u omjeru 1:1. Cavallo je uveo vezanost dolar-peso, čime je postignuta relativno dugotrajna ekonomska stabilnost, prilično rijetka za Argentinu.
Ipak, tu se ekonomsku politiku optužuje za četverogodišnju argentinsku recesiju. Precijenjenost pesoa i skupoća argentinskih izvoznih proizvoda doveli su do zahtjeva međunarodnih institucija Argentini da devalvira peso ili prihvati dolar kao svoju valutu.
Devalvacijom pesoa pojeftinit će argentinski izvozni proizvodi, što može biti pozitivan razvoj, no s druge strane može biti posve razorno za sve one gospodarstvenike i pojedince koji su od nacionalnih banaka uzeli kredite. Treba uzeti u obzir da Argentina svoj golem vanjski dug otplaćuje u dolarima, što znači da će ubuduće trebati znatno više novca za isplatu dospjelih kamata i rata duga. Stoga je peronistička oporba, koja praktički preuzima (privremeno) vlast nakon De la Ruine ostavke, zatražila da se hitno obustave sve isplate dospjelog vanjskog duga. Oni također traže da argentinske banke ukinu deviznu klauzulu i da kredite preračunaju u pesoe kako se poduzeća i građani ne bi našli u bezizlaznim situacijama. Naime, očekuje se da će u sljedećih mjesec dana plaće onih građana koji su zaposleni pasti 50 posto, što će biti rezultat jučerašnje devalvacije nacionalne valute. No i to je dvosjekli mač jer bi na toj operaciji mogle izgubiti banke, koje će od svojih dužnika dobiti znatno manje novca.
Teško bi mogli stradati i gospodarstvenici koji su uzeli kredite u stranim bankama te će ih morat otplatiti u dolarima iako će ubirati dobit u pesoima. To pak znači da će trebati otprilike dvostruko više novca kako bi otplaćivali svoje kredite, što bi ih moglo odvesti u propast i bankrot. Kada se sve te pojedinosti uzmu u obzir, preostaje samo zaključak da Argentina vrlo sigurno korača u potpuni politički i gospodarski slom.
Marina Šerić, agencije