Osmeronožna neuništiva čudovišta s drugoga planeta spremna su za putovanje. Invazori, srećom, ne dolaze na Zemlju, nego se šalju na Mars. Točnije, Marsov mjesec Fobos. Prva zemaljska bića prvi put putuju dalje od Mjeseca u kutijici od titana ne većoj od paste za cipele teškoj 100 grama. U 30 epruveta bit će deset oblika života sa Zemlje: bakterije, praživotinje, gljivice, biljke i pravi složeni organizmi.
Neuništiva kao Conan
Među njima je i zastrašujuća zvijer, dugoživka tardigrada. Njezina mikroskopska veličina ne bi nas smjela zavarati: nemilice tamani račiće, brsti travu i uništava bakterije. Planinari znaju da zahvaljujući upravo vodenom medvjedu – kako tardigradu još zovu – mogu zahvaliti što su dvije mlake kišnice na bezvodnom velebitskom vrhu Crikveni – pouzdano zdrava okrepa!
Taj neuništivi stvor preživljava vakuum, ali i tlak od 6000 atmosfera, toliki koliki je na dnu Marijanske brazde. Preživjet će i temperature od 150 Celzijevih stupnjeva iznad i 200 stupnjeva ispod ništice. Pokusi su pokazali da nekoliko minuta podnese i hladnoću od – 272˚C, samo stupanj iznad apsolutne nule, kada se prestaju kretati i unutaratomske čestice!
Oporavi se i nakon zračenja od 5000 greya, a za čovjeka su smrtonosne doze od 5 do 10. Iako je vodena životinja, tardigrada može preživjeti i punih deset godina u potpuno zasušenom stanju. Kada zamre, metabolizam joj se smanji na 0,01 posto normalnoga, a u tijelu joj može ostati tek jedan posto vlage!
Samo kap vode vraća u život cijele kolonije koje u pustinjskom pijesku godinama čekaju kišu kada ih u litri vode može biti i 25 tisuća. Pri letenju i spuštanju preživjet će stres od vlastitih 4000 težina. Te osobine, što iz mrtvih ustaje uporno poput Conana Barbara, već su tardigradu učinile svemirskim putnikom.
U nevjerojatnom svemirskom pokusu Europske svemirske agencije kolonija tardigrada bila je neprekidno izložena vrelini, hladnoći, vakuumu i zračenju u otvorenom svemiru punih deset dana. Nakon što je vraćena na Zemlju i dodana im je voda, u koloniji ih je oživjelo 68 posto!
Pokus ilegalan u SAD-u
U svemir ih, kao pokus LIFE (Živi međuplanetarni letački pokus), šalje skupina egzobiologa udruge Planetary Society iz SAD-a. Ironično je što je najozbiljnijim znanstvenicima, astronomima i bivšim astronautima bivša američka vlada taj pokus zabranila, pa će “leteći tanjur” sa životom sa Zemlje prema Marsu letjeti ruskim svemirskim brodom Fobos-grunt. Suputnik im je i kineski Marsov orbiter.
Ruska se letjelica spušta na Marsov mjesec Fobos, uzima uzorke i s njima se vraća na Zemlju. Brod je trebao poletjeti u prosincu, ali zbog novčane suše kreće tek 2011.
Šta ako su Marsovci manji od ove beštije i sve ih pobije. Sta ako neka bića iz svemira koji su veliki ko dinosaur pošalju takva svoja \'\'bića\'\' veličine mačke ili psa a neuništivi su k nama na Zemlju.