U novoj španjolskoj vladi socijalističkog čelnika Pedra Sáncheza od 17 ministara čak je 11 žena, i to u ključnim ministarstvima. Među šestoricom muškaraca ističe se prvi španjolski astronaut Pedro Duque koji postaje ministrom znanosti i istraživanja. Ni bivši socijalistički premijer Luis Zapatero nije u svojoj vladi imao toliko žena, u njegovoj vladi (od 2008. do 2010.) bilo je devet žena i devet muškaraca.
Najzadovoljniji u Kataloniji
Ministarstva ekonomije, pravosuđa, obrane, financija i zdravstva preuzele su žene. I potpredsjednica vlade je žena, a riječ je o Carmen Calvo, koja je bila ministrica kulture u Zapaterovoj vladi i koja sebe naziva prije feministicom nego socijalisticom, a sada će biti zadužena za ravnopravnost. Ministrica rada je stručnjakinja za mirovinski sustav Magdalena Valerio. Ministarstvo ekonomije preuzima Nadia Calviño, koja nije članica nijedne stranke, a od 2014. do sada bila je glavna direktorica za proračun Europske komisije, a smatra je se osobom koja može smiriti Bruxelles kada je u pitanju deficit. Njezino imenovanje za ministricu pozdravila je još jedna važna španjolska žena – Ana Botín, predsjednica jedne od najvećih španjolskih banaka Banco Santander.
Ministrica pravosuđa je Dolores Delgado, sutkinja visokog suda u Madridu. Stručnjakinja je za džihadistički terorizam, a javnosti je postala poznata 2009. kada je od Švicarske zatražila izručenje inženjera informatike Hervéa Falcianija koji je iz sustava banke HSBC izvukao imena 130.000 ljudi, navodnih utajivača poreza.
O državnim financijama brinut će se María Jesús Montero, a Carmen Montón o zdravstvu. Margarita Robles postala je ministricom obrane. Ministar za vanjske poslove postaje Josep Borrell iz katalonske Socijalističke stranke koji se protivio projektu katalonske nezavisnosti. Njegovo imenovanje naišlo je na kritike u Barceloni. “To nije loša, već jako loša vijest za nas”, kazao je katalonski predsjednik Quim Torra.
Vlade dosadašnjeg premijera Mariana Rajoya iz Pučke stranke imale su manji broj žena, ali i ministarstva, no uvijek je bilo devet ili deset muškaraca u njima. No i u posljednjoj Rajoyevoj vladi žene su bile u ključnim ministarstvima, odnosno ministrica obrane bila je María Dolores de Cospedal, zdravstva Dolores Montserrat, a potpredsjednica vlade Soraya Sáenz de Santamaría.
U novoj talijanskoj žuto-zelenoj vladi odvjetnika Giuseppea Contea među 18 čelnika ministarstava samo je pet žena. U francuskoj vladi premijera Edouarda Philippea 18 je ministarstava i ravnopravno su podijeljena na žene i muškarce. Francuski predsjednik Emmanuel Macron snažno je inzistirao na spolnoj ravnopravnosti u vladi.
Dominiraju muškarci
U njemačkoj vladi kancelarke Angele Merkel devet je muškaraca i šest žena. Od šest ministrica tri su demokršćanke (CDU): Ursula von der Leyen (obrana), Anja Karliczek (obrazovanje) i Julia Kloeckner (poljoprivreda) te tri socijaldemokratkinje (SPD): Svenja Schulze (okoliš), Franziska Giffey (obitelj) i Katarina Barley (pravosuđe), a nijedna nije iz bavarske konzervativne stranke CSU.
Theresa May postala je britanskom premijerkom 26 godina poslije čelične lady Margaret Thatcher, a u njezinoj je vladi, koja broji 22 osobe, sedam žena.
Bivša norveška premijerka Gro Harlem Brundtland jednom je, nakon što su žene preuzimale vlade i države, kazala da je neka djeca pitaju mogu li i muškarci biti premijeri.
Da li će ti branitelji ljudskih prava, izbjeglica, prava na ovo ili ono ikada dati Baskiji pravo na samoodređenje??! Pitam se sada....ili će na to zatvoriti licemjerne komunističke oči....