U jednom od najžešćih napada NATO-ovih zrakoplova na Tripoli jutros su poginule najmanje tri osobe, dok ih je oko 150 ranjeno, rekao je novinarima glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim.
Dodao je kako je NATO izveo "između 12 i 18 napada na vojarnu Nacionalne garde". Vojarna je u vrijeme napada bila prazna, a većina su žrtava civili koji žive u blizini, rekao je Musa.
Francuska i Britanija najavile su jučer da će razmjestiti borbene helikoptere radi preciznijih napada na Gadafijeve snage. No, uporaba helikoptera nosi određeni rizik za NATO jer oni lete niže od zrakoplova i izloženiji su paljbi sa zemlje. Rušenje helikoptera moglo bi uvući i kopnene snage u operacije spašavanja.
Amerika je, istovremeno, u ponedeljak ponovo zatražila od Moamera Gadafija da se povuče s vlasti i ujedno da napusti zemlju. To je poruka saopštenja kancelarije pomoćnika državnog sekretara Feltmana, koji je otpočeo trodnevnu posetu Bengaziju, pobunjeničkoj “prestonici”. On je najviši američki zvaničnik koji je dosad posetio taj grad. Bengazi i sam preduzima diplomatsku ofanzivu - lider Nacionalnog prelaznog saveta pobunjenika Mustafa Abdul Džalil stigao je u Ankaru. U izjavi turskog MIP-a se ističe da će ga primiti premijer Redžep Tajip Erdogan i šef diplomatije Ahmet Davutoglu i da će razgovarati o “najnovijem razvoju u Libiji i koordinaciji inicijativa za pružanje humanitarne pomoći narodu”. Ankara je dosad održavala kontakte i sa vladom u Tripoliju. Posle suzdržanih izjava na početku krize, Erdogan je ovog meseca pozvao Gadafija da odmah preda vlast i da napusti Libiju. Turska je u početku oštro kritikovala Francusku, Britaniju i SAD zbog bombardovanja Libije, ali je u poslednje vreme primetno spustila ton.