Američki sud odbacio optužbe uz kontroverzno objašnjenje

Zlostavljanje u virtualnoj stvarnosti

Facebook
AFP
15.12.2009.
u 18:21

Sukobi među mladima često znaju biti "oštri" te nije dopustivo da škola određuje kazne za izrečeno ako uvrede iznesene na internetu uopće nemaju veze sa školom, smatraju neki pravni stručnjaci.

Problemi vezani uz zlostavljanje na internetu sve su češći, no umjesto da se počinitelje kažnjava, jedan je američki sudac odlučio u korist djevojke koju je njezina škola kaznila zbog vrijeđanja i omalovažavanja kolegice na Youtubeu.

Kako prenosi "Los Angeles Times", sudac je svoju odluku obrazložio time  da se škola ne može miješati u "tinejdžerska posla" koja bi, da su se dogodila za vrijeme nastave bila okarakterizirana kao bezazlena, a kad se dogode na nekim društvenim ili drugim stranicama na internetu, ona postaju slučajevi za sudove.

Sukobi među mladima često znaju biti "oštri" te nije dopustivo da škola određuje kazne za izrečeno ako uvrede iznesene na internetu uopće nemaju veze sa školom kao ustanovom jer bi time pravo izražavanja bilo znatno ograničeno, smatraju neki pravni stručnjaci.

Škole u Sjedinjenim Državama još uvijek smatraju da su odgovorne za ponašanje svojih štićenika i izvan nastave, zbog čega se kažnjava sve postupke učenika koji nisu u skladu s etičkim kodeksom škole.

Najdrastičniji slučaj kažnjavanja tinejdžera zbog objavljivanja "spornog materijala" na internetu bilo je kažnjavanje dviju učenica zbog objavljivanja golišavih fotografija na Facebooku. Te su se učenice pobunile i podigle tužbu protiv škole. Odluka još nije donesena, no nakon što je sud u Kaliforniji donio odluku u korist prekršiteljice kodeksa, moguće je da će i ovim dvjema školarkama biti priznato pravo na izražavanje na internetu, ma koliko to kontroverzno bilo.

Cijeli je pravosudni val pokrenut nakon samoubojstva trinaestogodišnjakinje koju su školski kolege na internetu vrijeđali i omalovažavali. Slučaj je odjeknuo i izvan granica SAD-a te je potaknuo rasprave o tome treba li se oštrije kažnjavati prekršaje počinjene na internetu.

Unatoč slobodi izražavanja i neograničenosti u pristupu internetskim stranicama koje većina tinejdžera u današnje doba ima, rasprava je opravdana jer se rasprave u školi neće, kao što je to slučaj u world wide webu, arhivirati zauvijek.

Jedino preostaje odlučiti hoće li slični slučajevi u budućnosti pasti pod ingerenciju sudova ili ipak u djelokrug školskih odgojitelja i psihologa.

Komentara 1

Avatar punkufer
punkufer
18:57 15.12.2009.

Ti \"pravni stručnjaci\" su budale. Ako se maltretira dijete koje ide u razred s nasilnikom onda je na školi da reagira i to kazni te ubuduće spriječi. To nalaže zdravi razum, ništa drugo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije