Jasno im je da je državni proračun premršav, ali zašto se baš na njima, zdravstvenim i prosvjetnim djelatnicima, mora spašavati? Pitanje je to koje su danas, prvog dana referenduma o dodatku temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama, postavile medicinske sestre, učitelji, nastavnici, profesori.
Nepripremljena Vlada
– Ovakvo rješenje moglo bi ostati trajno, nema nigdje roka dokad se prava suspendiraju. Režu se prava, a istovremeno radimo prekovremeno i do 200 sati, što ne možemo naplatiti – kaže Robert Ivšak iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara koji je organizirao referendum u KBC-u “Sestre milosrdnice”. Tamo su povjerenici obilazili sestre i tehničare s referendumskim listićem jer oni ne mogu “skoknuti” s posla kako bi glasovali na jednome mjestu. Viša medicinska sestra Ljerka Armano glasala je protiv.
>>Zaposleni u obrazovanju izlaze na referendum o kolektivnom ugovoru
– Nemam ništa protiv ukidanja prava kad bi se znalo što se ukida i na koje vrijeme. Vrijednost nacije mjeri se zdravstvom i obrazovanjem i tu se ne udara – smatra Lj. Armano. Nitko od prosvjetara i zdravstvenih radnika s kojima smo razgovarali ne optužuje ovu vladu za loše financije, no drže da je nepripremljena i da izlazi s "ad hoc" rješenjima.
Uvijek potplaćeni
Ima, slažu se, drugih načina za uštedu – od toga da simbolično sebi smanje plaću do toga da paze što radi njihova garnitura, a ne da šef gubitaškog HŽ-a kupuje skupi automobil koji će poslije jeftino otkupiti.
– Vrijeđa nas što se odmah ide na prosvjetu! Loše se osjećam, ali neću o tome razmišljati. Mi se bavimo djecom i taj posao ne možete raditi tako da ne radite. Kad uđete u razred, u vas gleda 30 mladih ljudi i nešto od vas očekuju. Navikla sam da smo potplaćeni, još od komunizma – kazala je Nada Mimica Špoljar, profesorica hrvatskog jezika u Školi za medicinske sestre.
"ad hoc" šta je to ???? kao '' hop cup'''