Neuroznanstvenici sa sveučilišta u Zürichu uspjeli su razviti metodu kojom bi u budućnosti moglo biti moguće ustanoviti već u ranoj mladosti tko će kad odraste postati kriminalac, odnosno tko će se devijantno ponašati.
Znanstvenici koji su svoje rezultate objavili u stručnom časopisu Neuron ustanovili su da se, radimo li nešto zabranjeno ili ako lažemo, uključuju dijelovi mozga koji se u normalnim okolnostima ne "aktiviraju". To se obrazlaže emocionalnim konfliktom koji nastaje dok se čini zločin, kazneno djelo ili jednostavno izgovara laž.
U istraživanju je sudjelovalo 26 osoba koje su simulirale jednu bankarsku igru u kojoj su trebali odlučiti kome povjeriti novac, a kome ne.
Tijekom istraživanja švicarski su znanstvenici ustanovili kako ljudski mozak za vrijeme davanja obećanja prolazi tri faze:
1. najprije se osoba mora odlučiti za davanje obećanja
2. nakon toga osoba mora procijeniti hoće li suprotna strana povjerovati u obećanje
3. na kraju osoba odlučuje hoće li se držati svoju riječ ili ne.
Nemoguće je prikriti svoje namjere
Rezultati su pokazali kako su se moždane aktivnosti onih koji su namjeravali prijevarom ostvariti profit otpočetka razlikovale od onih koji su namjeravali postupiti pošteno s "ulagačima".
Najzanimljiviji podatak istraživanja je da se u slučaju neprikladnog ponašanja uključuju "stari" dijelovi mozga kojima se ne može svjesno upravljati. Tako je zapravo nemoguće prikrivati svoje stvarne namjere što bi moglo budućnost pretvoriti u realnu preinaku Spielbergove fikcije "Minority report" u kojoj specijalni odjeli za prevenciju kriminala djeluju prije nego li je zločin uopće učinjen.
Hitno primijeniti ovu metodu otkrivanja kod nasih politicara.