Cjepivo protiv koronavirusa koje razvija Sveučilište Oxford i farmaceutska kompanija AstraZeneca pokazalo se sigurnim i dokazano je da u tijelu izaziva imunološku reakciju, objavljeno je u znanstvenom časopisu the Lancet.
Znanstvenici koji rade na potencijalnom cjepivu nazvanom ChAdOx1 nCoV-19 su oprezno zadovoljni, ističući kako su ipak potrebna daljnja testiranja.
U kliničkim ispitivanjima u kojima je sudjelovalo 1077 volontera, ubrizgavanje potencijalnog cjepiva izazvalo je ohrabrujuću reakciju - proizvodnju antitijela i T stanica, odnosno T limfocita, koje se bore protiv virusa. Za sada se zna da je trajanje imunološke reakcije do 56 dana, no ispitivanja se nastavljaju.
Razina T limfocita postigla je najvišu razinu 14 dana nakon cijepljena, dok je količina antitijela vrhunac dosegla nakon 28 dana, pokazala je studija objavljena u časopisu the Lancet.
U kliničkim ispitivanjima testirala se učinkovitost jedne i dvije doze. Njih 1067 primilo je samo jednu dozu, a njih 90 posto je razvilo antitijela. U skupini s dvije doze bilo je samo 10 ljudi i oni su svi razvili antitijela.
Cjepivo jest imalo nuspojava, ali su bile blage, poput glavobolje i povišene temperature, a mogle su se kontrolirati paracetamolom.
Večernji je razgovarao s onkologom Edwardom O'Neillom, prvim volonterom u testiranju na ljudima oxfordskog cjepiva, uz kolegicu Elisu Granato, mikrobiologinja s Oxforda.
- Jednostavno smo se supruga i ja složili da se moram uključiti u studiju, kako bismo što prije završili s ovom bolesti. Naravno da nikada ne možete isključiti sve potencijalne rizike, ali važno je vjerovati u ove stvari, u to da znanstvenici rade svoj posao najbolje što mogu i da je cilj istraživanja iznimno važan - kazao nam je dr. O'Neill.
VIDEO: Alemka Markotić: Moguće je da se cjepivo za koronavirus proizvodi u Imunološkom zavodu
Hm, uzmeš cjepivo i onda imaš iste simptome kao i kada se razboliš? S time da sa cjepivom te simptome ima 70% ljudi, a 70% onih koji se razbole nema nikakve simptome?... Dobra fora...