1. Sve potencijalne rezervoare vode, primjerice vodu u tanjurićima tegli za cvijeće, dječjim kanticama, posudama u dvorištu i slično, prolijte, a vodu u dječjim bazenima i vazama mijenjajte!
2. Redovito koristite repelente. Namažite i kožu i poprskajte odjeću. Repelenti štite samo djelomično, a najbolje je koristiti one koje preporučuje američki Center for Disease Control i sadrže DEET. To se može provjeriti na deklaraciji proizvoda.
3. Kada odlazite u prirodu, odjenite duge rukave, duge hlače i čarape.
4. Uključite klimu. U područjima gdje su najezde komaraca česte, stavite mreže na prozore.
5. Nakon boravka u prirodi pregledajte cijelo tijelo i kosu. Uočite li krpelja, skinite ga sterilnom pincetom. Prebrišite je alkoholom ili kratko držite na otvorenom plamenu. Krpelja nemojte trgati, gušiti uljem ili alkoholom jer će povratiti, a taj sadržaj ući će u organizam. Krpelje prihvatite što bliže koži, polako okrenite lijevo i desno i povucite.
6. U područjima poput sjeverozapadne Hrvatske, osobe koje često borave u prirodi trebale bi se cijepiti. Sve o cijepljenju može se doznati u Zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
7. Kada odlazite u prirodu, nosite svjetliju odjeću jer se tako krpelj lakše primijeti.
8. Redovito kontrolirajte i kućne ljubimce, pse i mačke.
9. Tigrasti komarci napadaju i danju i noću, naši domaći najaktivniji su predvečer, noću i rano ujutro. Kad su komarci najaktivniji izbjegavajte boravak na otvorenom i zatvorite prozore.
10. Ne palite svjetlo pri otvorenom prozoru.
>>Najezda komaraca u Zagrebu jer kasne sa zaprašivanjem