Azbestoze i tumori pluća samo su neke od bolesti koje uzrokuju azbestna vlakna, a djeca su posebno osjetljiva. Stotine se javnih objekata 70-ih i 80-ih godina prekrivalo azbestom, no evidencija o njihovu točnom broju – ne postoji. Posljednji je primjer izmjena azbestnih ploča s krova Dječje bolnice u Klaićevoj ulici.
– U ostalim bolnicama, čiji je osnivač država, postoje zgrade koje i dalje imaju azbestne krovove, no oni se postupno mijenjaju, ovisno o financijskim mogućnostima bolnice i planovima obnove – kazala je Tamara Marinković, glasnogovornica Ministarstva zdravlja.
Ravnatelj Zavoda za toksikologiju Franjo Plavšić kaže kako su prije gotovo deset godina prijavili projekt za evidenciju javnih objekata s djecom, mladima i bolesnima, ali da projekt nisu odobrile gradske vlasti. S druge strane, iz Grada poručuju da se azbestni krovovi na predškolskim i školskim objektima redovito kontroliraju tako da zdravlje djece nije, kažu, ugroženo.
– U zadnje četiri godine zamijenjeni su sporni krovovi na 19 školskih objekata i preostalo ih je još 14, dok je u šest godina zamijenjeno 29 krovova na dječjim vrtićima, a preostalo je njih još deset – objasnio je pročelnik Ureda za obrazovanje Ivica Lovrić.
Da je stanje u gradu i Zagrebačkoj županiji alarmantno, prepoznala je i udruga Moj otok iz mjesta Punat koja provodi akciju zamjene azbestnih krovova.
– Bili smo nedavno u Vrbovcu gdje se 120 ljudi prijavilo za zamjenu krova, a jučer smo posjetili Dugo Selo. U Velikoj Gorici smo 27. studenoga, pa u Zelini krajem siječnja. Želimo osvijestiti ljude, upozoriti na ovaj veliki problem – poručio je predsjednik udruge Nenad Maljković.
>>Ravnateljica škole optužena za trovanje 23 učenika