– Princip koji sustavno i osobno promoviram princip je da je kvaliteta svakodnevice Zagrepčana odlučujuća za svaku procjenu uspješnosti mojega rada – kazao je gradonačelnik Zagreba Milan Bandić na 5. Better Building Brunchu predstavljajući Zelenu strategiju razvoja grada.
Strategija je usmjerena na projekte zelene gradnje, energetske učinkovitosti, zaštite okoliša i održivog razvoja, ali i pozicioniranje Zagreba kao lidera u regiji koji svojim aktivnostima pozitivno utječe na gospodarski razvoj u cjelini.
– Tradicija Zagreba je tradicija „zelenog“ grada s Medvednicom, parkovima i perivojima. Isticao sam to simbolički riječima da vjeverica mora moći doći od Medvednice na obale Save i preko njih. Uredili smo Bundek, sada omiljeno boravište Zagrepčana, kojemu još nedostaje središnji uslužni objekt „Sunčana kuća“ koja će biti energetski posve autonoman objekt. U Novom Zagrebu i drugim dijelovima grada uređujemo vrtove koje će građani koristiti za odmor, rekreaciju i proizvodnju zdrave hrane za vlastite potrebe. Pratit ćemo svaku koncentriranu gradnju i potrebe u lokalnim zajednicama za uređenjem parkova, otkupljujući zemljišta u privatnom vlasništvu koja su planovima namijenjena za parkove i zelenilo. Time demonstriramo kako uređenje parkova smatramo ravnopravnom gradnji objekata – kazao je gradonačelnik.
Što se tiče gospodarenja otpadom, kazao je da se trenutačno razvija sustav gospodarenja otpadom u kojem središnje mjesto zauzima razvoj sustava odvojenog sakupljanja otpada te gradnja odgovarajućeg uređaja za eliminaciju ostataka nakon odvajanja korisnog otpada i mulja iz pročistača otpadnih voda.
– Preferiramo termičku obradu za što raspolažemo dokumentacijom te rješavamo pitanje financiranja – objasnio je.
Zelena je gradnja, kazao je Bandić, povezana s energetskom strategijom pa je izvijestio da je uz redovite aktivnosti obnove zgrada korištenjem sredstava spomeničke rente i pričuve, uz pomoć Europske komisije – Izvršne agencije za konkurentnost i inovacije, pokrenut projekt energetske obnove 87 objekata javne namjene i rekonstrukcija 3000 pozicija javne rasvjete s kontrolnim upravljačkim sustavom.
U pripremi su još dva projekta (oko 200 zgrada) slične namjene te projekti koji se odnose na objekte pod zaštitom kulturnog nasljeđa i cjelovite energetske obnove urbanih blokova u užoj jezgri Zagreba.
– Grad Zagreb danas je posvećen i razvoju novih energetskih sustava, kontinuiranom praćenju proizvodnje energije i energetske potrošnje (oko 1000 objekata u vlasništvu Grada Zagreba) te sustavnoj primjeni mjera energetske učinkovitosti, korištenju obnovljivih izvora energije i ekološki prihvatljivih goriva. Strateško opredjeljenje Grada Zagreba, u izradi temeljnih razvojnih dokumenata (ZAGREBPLANA, SEAP-a...) sustavno je animiranje i uključivanje svih zainteresiranih dionika i javnosti u sve faze procesa, javne rasprave, tribine, partnerska vijeća, udruge civilnog društva – kazao je Bandić.
>>Bandić i Mamić dogovarali gradnju krova na Maksimiru