Grad Zagreb odbio je upravljačka prava nad svojih sedam bolnica prepustiti državi, jer dugove u iznosu od oko 80 milijuna kuna, kažu iz Grada, sanirat će sami. Nije, objašnjavaju, riječ samo o tome da je država dugovanja županijskih bolnica odlučila sanirati kroz tri godine, a Zagreb to planira učiniti već do kraja ove, već i o tome da su u uređenje, opremanje i sanaciju svojih ustanova u proteklih 10 godina uložili više od milijardu kuna. A jedina bolnica koja u tom razdoblju nije rekonstruirana i nadograđivana jest Specijalna bolnica za plućne bolesti u Rockefellerovoj ulici.
Atraktivno zemljište
Ta je bolnica, u šumarku na Zelenom brijegu, otvorena 1934. godine dok je Zagrebom harala tuberkuloza, a jedinu, djelomičnu obnovu, doživjela je 1976. godine, kada je uređen odjel za intenzivnu skrb, na tavanu adaptirane prostorije uprave, te sagrađene dvije garaže i mrtvačnica. Pročelnik Ureda za zdravstvo, Zvonimir Šostar tvrdi da u rujnu počinje obnova koja će Grad stajati 15-ak milijuna kuna.
– Ovo je plućna bolnica koja ima salonitne krovove pune azbesta – rekao je dr. Hrvoje Ružić, ravnatelj ustanove, pokazujući kroz tavanske prozorčiće ureda sivo i trošno krovište zgrade. Nešto niže, pogled puca na terasu s ispucalim pločicama nasred koje strši na okvir starog stolca namotana pumpa koja vodu, kroz gumenu cijev, vodi do bolničkih odjela.
– Lani smo nabavili nešto novih kreveta i u nekim sobama skinuli linoleum s podova – nasmiješio se ravnatelj.
– Svi su kapaciteti na tuberkuloznom odjelu popunjeni jer TBC-a još uvijek ima – istaknuo je.
Boji se, kaže, priča da će bolnicu pretvoriti u hospicij jer to bi, s obzirom na atraktivnu lokaciju u gradskom šumarku, značilo i njeno gašenje. U bolesničkoj sobi s pet starih kreveta ležali su pacijenti. Neki su tu zbog TBC-a, drugi zbog alergija ili poremećaja disanja.
Dogovor s Imunološkim
– Cijevi nisu nikad mijenjane, a kabeli za struju vise po zidovima – nastavio je Ružić obilazak bolnice koji je završio u citološkom laboratoriju prekrivenom najlonom da kiša koja curi sa stropa ne bi došla u kontakt sa strujom. Projekt obnove bolnice postoji od 2008. godine i sada je opet aktualan. Nosio ga je, otkriva, baš ovaj tjedan u Gradsko poglavarstvo.
– Planira se i od susjednog Imunološkog zavoda otkupiti 264 kvadrata zemljišta te na tom prostoru proširiti bolnica – kazao je ravnatelj.
Pravilno je reči da je dato za bolnice 10 miljardi kuna, samo nije sve završilo na uređenju bolnica. Novinar jedini izgleda nezna šta je to 10 miljardi kuna u građevinarstvu.