Samo je vikendom baka, a ostalih pet dana u tjednu \"zelena\". Zagrepčanka Svjetlana Lugar, čuvarica okoliša, kako je neki zovu, već godinu dana suvereno gospodari otpadom, a u 10 mjeseci pod njezinim vodstvom stanari zagrebačkog Travnog sakupili su i razdvojili čak 70 tona otpada.
Posebni spremnici
Papir, plastika, staklo i biootpad, sve je sortirano u posebne kontejnere i poslano na reciklažu, a ova žena treće dobi, kako kaže za sebe i pritom dodaje da je u najboljim godinama, ništa nije htjela prepustiti slučaju.
– Nisam htjela čekati da dođe red i na moj kvart. Holdingova podružnica Čistoća započela je s pilot-projektima u koje je uvrstila neke druge četvrti, a među njima nije bilo Travno. Spremila sam se, naoružala podacima o svome naselju, otišla u njihov ured te zatražila da me podrže. Uskoro sam dobila i prve kantice, nakon čega je počela i realizacija – objašnjava početak svoje velike priče aktivistica Lugar.
Prikupljanje otpada i edukaciju stanara započela je entuzijastična Zagrepčanka u svojoj Ulici Božidara Magovca, odnosno u Mamutici, najvećoj zagrebačkoj zgradi po obujmu, a po njoj je i nazvala projekt \"Mamutica za čist okoliš\".
Uz pomoć kolega iz udruge \"Travno moj kvart\", kucala je od vrata do vrata, objašnjavala susjedima što želi, i što bi oni trebali napraviti. Uz četiri odbijanja, više od 3000 stanara prihvatilo je njezinu ideju.
– Samo me četvero stanara odbilo. Jedan gospodin me čak pitao tko me plaća za to, na što sam se samo nasmijala. Pa ne bi mene jedan muškarac mogao skrenuti s nauma. Uz tu iznimku, svi susjedi su me rado dočekali, uzeli edukativne brošure i svoje prve kantice za biootpad kojih je u početku bilo 1600. Rekla sam im da je činjenica da proizvodimo otpad i da je došlo vrijeme da s njim nešto učinimo – pojasnila je aktivistica. Tako su početkom prošle godine u dvorište Mamutice došli i prvi spremnici za selektivno odlaganje otpada, njih 13, a onda su u akciju krenuli stanari.
– Papir ide u plave spremnike, pet ambalaža ili plastika u žute, staklo u zelene spremnike, a biootpad se kompostira. Sve je jasno sortirano. Stanari su se počeli pridržavati pravila, a žene treba posebno pohvaliti. Neke susjede, u slučaju da netko ubaci u krivi kontejner, znaju otpad izvaditi i smjestiti na pravo mjesto – kaže Svjetlana, ponosna na sugrađane.
I dok neki čekaju europske direktive i primjene novog pravila o prikupljanju otpada po količini, koji bi trebao stupiti na snagu najkasnije 2015., Svjetlana Lugar otišla je korak dalje. U akciju svoje udruge uključila je susjedni vrtić i OŠ Gustava Krkleca, a kako u narodu stoji, a za istim se povodi i zagrebačka aktivistica, na najmlađima svijet ostaje.
Nepravedna naplata
– Oni su ti koji najviše mogu naučiti. Ako počnu u najranijoj dobi, znat će što trebaju. U školama i vrtićima imamo edukativne radionice, a sigurna sam da će djeca brzo naučiti i primjenjivati naučeno - dodala je Lugar.
Komunalnu naplatu prema kvadraturi stana, a ne prema količini otpada, koja je trenutačno na snazi u Zagrebu, Lugar smatra nepravednom te poticajnom za još veću proizvodnju otpada. Jer, da se naplaćuje po količini, svi bi više vodili računa o svome smeću - poručuje Svjetlana Lugar.
Evo prilike da se preko prodaje korisnog a sortiranog otpada zarade neka sredstva za održavanje zgrade........Praktički skoro cijeli otpad bi se mogao reciklirati uz malo dobre volje......