Kazalište! Jelačić-plac! Lotrščak! Ma Cvjetni, gospođo – k’o iz topa i u čudu što ih to uopće pitamo odgovaraju Zagrepčani prepoznajući simbole svoga grada na fotografijama. Nema, kažu, lokacije koju nisu “barem tisuću puta” obišli, posjetili, a i sami fotografirali. Sa svih pozicija i iz svih kutova. Osim, čini se, iz onih koje njihove omiljene lokacije pretvaraju u male svjetove za sebe. Jer pokažu li im se fotografije glavnog gradskog trga, najveće tržnice ili katedrale koje je snimio Pixsellov fotoreporter Borna Filić, prije samouvjerenog zaključka o lokaciji malo će ipak razmisliti. No, složit će se da su “mali planeti” genijalni.
Birajte kadar
A upravo nova perspektiva “starih” znamenitosti, objašnjava autor, ono je što se snimkama koje obuhvaćaju svih 360 stupnjeva željelo i postići.
– Kadar koji već nije iskorišten pri fotografiranju Cvjetnog, Markova trga ili Arene jednostavno više ne postoji. A kad imate fotografiju koja lokaciju prikazuje s apsolutno svih strana, krajnji je korisnik taj koji odlučuje na koji je način želi gledati. Odnosno, fotograf mu omogući lokaciju, a on sam bira kadar. Uostalom, vrlo je zanimljivo vidjeti kako se u trenutku svaki gradski trg na fotki može pretvoriti u planet za sebe, što on zapravo i jest – objašnjava Borna Filić, koji za fotke od 360 stupnjeva koristi posebnu kameru. Dvije leće na njoj bilježe sliku koja se zatim spaja u jednu. Iste se snimke, napominje, mogu raditi i s “klasičnim” fotoaparatom, ali u tom je slučaju kasnije puno više posla u obradi.
Hit na mrežama
Za takav način fotografiranja, koji podrazumijeva postavljanje fotoaparata na stativ te, uz pomoć fisheye objektiva, “okidanje” šest fotki koje se kasnije spajaju, odlučuju se danas sve češće i amateri, pa su snimke od 360 stupnjeva vrlo popularne na mrežama poput Instagrama. A kako i ne bi bile, kaže Filić, kad će upravo takav tip kadriranja biti budućnost fotografije, a Zagrepčani, ali i brojni turisti za koje je to posebna atrakcija, sami će odlučivati iz kojeg kuta “svemira” žele gledati svoje “male planete”.
– Osim nove perspektive, ideja je ovakva snimanja prikazati ljudima lokacije i događaje koje inače ne bi mogli doživjeti na takav način. Primjerice, snimite li tako koncert, onaj tko gleda fotku u isto vrijeme će biti i na pozornici, a i dio publike – zaključuje Pixsellov fotoreporter.