Želite li rezervirati zgradu mjesnog odbora za krstitke, proslavu rođendana ili zaruka, plesnjak ili neku drugu aktivnost, i to bez odlaska na lokaciju, ručnog popunjavanja formulara i čekanja, moglo bi vam pomoći rješenje pobjednika hackathona koji su organizirali Grad i Zagrebački inovacijski centar (ZICER). Četveročlana ekipa nazvana Zaggy Space, koju čine Neven Palčec, Helena Balenović, Filip Visinski i Andro Jukić Nuhanović, u samo jednome danu osmislila je aplikaciju za upravljanje gradskim prostorima, a iako se, napominju, još ne zna hoće li zaživjeti u praksi, ističu da ima potencijala i za puno širu upotrebu.
– Sve je na Gradu, čekamo njihove daljnje poteze – kaže web-developer Andro.
Oformili se "igrom sudbine"
Sadašnji model rezervacije usporen je i birokratski, govori voditelj tima Neven Palčec, pa procedura otežava korištenje slobodnih prostora, a njihova aplikacija postupak maksimalno ubrzava i pojednostavljuje. Tako je, primjerice, za rezervaciju mjesnog odbora dovoljno u aplikaciji popuniti obrazac osnovnim informacijama, kao što su ime i prezime, broj telefona, mail adresa i svrha za koju želite koristiti objekt te kliknuti opciju "rezerviraj me". Formular odlazi u odbor, gdje se, kao i sada, obrađuje prijava. Olakšava to proces i mjesnim odborima, a odluke se automatski šalju na mail podnositelja zahtjeva.
– Uspjeli smo napraviti da odluku o zahtjevu možete dobiti već u roku od sat vremena – kaže Neven i napominje kako je ideju potrebno testirati u praksi. U aplikaciji su, dakako, dostupne i informacije o gradskim prostorima, lokaciji, kvadraturi, a rješenje pospješuje i transparentnost u njihovoj dodjeli. Osiguravanje dostupnosti svim građanima, napominje, bila je glavna odrednica projekta, u kojemu ima prostora i za unapređivanje, čime će se pozabaviti, kaže, dođe li do implementacije.
VEZANI ČLANCI:
Pobjedu na hackathonu, skroman je dvojac iz ekipe, nisu očekivali, a drže da ih je među konkurencijom možda istaknulo to što su prepoznali problem primopredaje ili gubljenja ključeva prostora pa su u sklopu svog rješenja osmislili i pametne brave. Tako bi se u objekt ulazilo koristeći digitalne ključeve, odnosno pinove, koje bi korisnici dobili uz odobrenu rezervaciju, a vrijedili bi samo u terminima za koje su se predbilježili.
Zaggy Space tim, govori Andro, oformio se igrom sudbine. On je najprije na natječaju kanio sudjelovati s ekipom koja je pod pritiscima kolokvija odustala, ali onda se spojio sa šefom iz tvrtke u kojoj radi, Nevenom, koji se prijavio individualno, a potom su im se pridružili Helena i Filip. Voditelj ekipe osmislio je i ime, kojim se aludira na maskotu Univerzijade, a "space" (eng. prostor) odnosi se na rješenje koje je usmjereno prema upravljanju gradskim kvadratima.
Prilika za mlade inovatore
– Kada je hackathon počeo, mislili smo da je to nemoguće napraviti u samo 24 sata, a onda smo sjeli i rekli "hajdemo probati". I u jednom danu napravili smo mali Airbnb za Zagreb – s daškom ponosa u glasu ističe Neven. A doista je bilo naporno, radilo se do četiri ujutro, prisjeća se Andro, no uspjeli su zahvaljujući timskome radu i pametnoj podjeli poslova, što je, dodaje, ključno za realizaciju projekta u tako kratkom roku. Iskustvo hackathona, koji je, kažu, odlična odskočna daska za mlade inovatore i sve željne izazova, obojica bi rado ponovila, a kao glavne motive ističu želju za natjecanjem te ispitivanjem vlastitih granica i mogućnosti. Ekipa je zaslužila i nagradu od tri tisuće eura pa se, kažu, nakon što je porez uzeo svoj danak i iznos se podijelio na njih četvero, Andro svojim dijelom kupio jaknu, a Neven se "malo počastio".
VIDEO: Nekadašnji simbol Univerzijade i moćnog Agrokora sada izgleda potpuno drukčije, evo što se događa