Električni romobili od 2020. postaju sve češći izbor osobnog prijevoznog sredstva u prometu, što je u srpnju 2022. rezultiralo donošenjem izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Kako bi se što jasnije razumjele tehničke karakteristike ovog prijevoznog sredstva i njegovog utjecaja na promet, po prvi puta u Hrvatskoj organiziran je Crash test, simulacija sudara naleta vozila na romobil. U organizaciji Zavoda za prometno-tehnička vještačenja Fakulteta prometnih znanosti i udruge EVU Croatia, pripremljene su, usto, posebne prezentacije i analize čiji su rezultati prezentirani na današnjem Seminaru „Tehnička analiza prometnih nesreća 2024“.
Andrej Kunštek iz Zavoda za prometno-tehnička vještačenja prezentirao je rezultate istraživanja Analiza usporenja električnih romobila na različitim podlogama. Napomenuo je kako se u periodu od 30. srpnja 2022. do 30. rujna 2024. dogodila 621 prometna nesreća u kojoj je sudjelovao električni romobil, od čega je 76 posto nesreća rezultiralo s težim posljedicama i ozlijeđenim osobama te četiri smrtna slučaja. Provedeno je i ispitivanje usporenja električnih romobila, na četiri različita električna romobila, a rezultati su pokazali da na suhoj podlozi, odnosno asfaltu pri brzini od 10 km/h, usporenje iznosi 2,98 m/s2, a put kočenja 1,54 metara. Pri brzini od 25 km/h, usporenje iznosi 3,35 m/s2, a put kočenja 9,25 metara, dok na mokroj podlozi pri brzini od 25 km/h, usporenje iznosi 2,92 m/s2, a put kočenja 12,14 metara, što je od puta kočenja na suhoj podlozi dulje za 23,8 posto.
Istraživanje je također pokazalo kako je položaj osobe na romobilu prilikom kočenja, odnosno raspodjela mase, važniji od same mase vozača. Kristijan Oslić iz Croatia osiguranja i Željko Šarić iz Zavoda prezentirali su najnovije informacije u području primjene EDR ili tzv. crnih kutija u analizi prometnih nesreća, nakon čega su prezentirali zajednička iskustva u prevenciji zlouporaba u osiguranju osobnih vozila korištenjem podataka iz EDR-a. Rezultati analize podataka iz EDR-a, koja je dala konkretne činjenice, pokazali su da su sudionici davali lažne izjave o uzrocima prometnih nesreća.
Uz Crash test i simulaciju sudara naleta vozila na romobil, održan je i Crash test sudara više vozila („lančani sudar“). Rezultati tih simulacija bit će dostupni nakon odrađenog vještačenja. Zavod za prometno-tehnička vještačenja FPZ-a jedna je od najrelevantnijih institucija koja već dugi niz godina, uz korištenje posebno specijalizirane opreme i suvremene tehnologije, kroz analizu uzroka nastanka prometnih nesreća doprinosi razvoju sigurnosti cestovnog prometa. Sutra, drugog dana seminara, polaznici će sudjelovati na radionicama na kojima će imati priliku dobiti konkretna znanja kroz analize različitih simulacija i rekonstrukcija prometnih nesreća.