Nitko te srijede uvečer 11. ožujka 2020. na izvedbi “Hotela Zagorje” nije mogao pretpostaviti da će to biti posljednja predstava na velikoj sceni Gavelle u sljedeće dvije i pol godine. Devet dana poslije, u petak, nastupio je lockdown, a u nedjelju se dogodio potres koji je na upravnu zgradu srušio dimnjak i dio krova susjedne Hotelijersko-ugostiteljske škole pa su ravnatelj Dražen Ferenčina, ekipa kazalištaraca i Bad Blue Boysi već idućeg dana baletnim podom zakrpali rupu.
Sigurna do 9 po Richteru
Mjesec dana potom statičari su ustanovili da je problematično i nadstroplje scene, kao i potporni stup u podrumu. Upravna zgrada kazališta stoga je dobila crvenu naljepnicu, a pozornica i gledalište žutu, dok je kazalište Gavella postalo beskućnik te je privremeni dom pronašlo na Sceni Travno i u tunelu Grič. Obnova kazališta započela je još u studenom 2017., a usprkos obećanju tadašnjeg gradonačelnika Milana Bandića da će biti dovršena za godinu dana, izvođač je završio u stečaju i radovi su stali. No danas se opet čuje brujanje bušilica, a u Gavelli miriše na novu stolariju. Bude li sve išlo po planu, konstrukcijski radovi bit će dovršeni do svibnja, a publika će se vratiti u kazalište u rujnu, početkom iduće sezone.
Ulaz i čuveni atrij već su gotovo dovršeni. Njegovi su zidovi sada indigo ljubičasti i u kontrastu s bijelim jonskim stupovima. Izgled interijera zasluga je Nenada Kondže i tvrtke Studio A, a za konstrukcijsku obnovu brinu se nadzorni inženjer Žarko Pauković i voditelj sanacije Željko Pustaj. Inženjeri stoluju u glumačkom kafiću koji je pretvoren u glavni stožer Gavelline obnove.
– Postavit će se staklena vrata pa u atrij više neće ulaziti hladni zrak. Zamijenjen je i strop koji je prokišnjavao, a na njemu su sad tri nova LED lustera koji mogu mijenjati boje. Pod je također nov – pokazuje Goran Jerosimović, voditelj tehničke službe teatra. Paralelno s kazalištem, obradovao nas je, otvorit će se i kafić.
Staro stubište kojim se publika uspinjala prema balkonu od rujna će voditi do nove scene. Zaposlenici je od milja zovu Scena 121, a gradnja je pri kraju. Dobila je propadalište, na zidovima su letvice za zvučnu izolaciju i dekoraciju, a završene su tonska i rasvjetna kabina... Promjene očekuju i veliku scenu te gledalište.
– U prvoj etapi sanirat će se konstrukcijska oštećenja. Nakon toga publika može unutra. Zidovi visoki 24 metra popucali su na vrhu, a štetu je načinila i naknadno dodana greda za električne cugove. U zidove se dodaju betonske trake za ojačavanje, a obnavljaju se i lukovi u gledalištu. Stupovi na vrhu zamijenit će se betonskim pa će Gavella biti sigurna od potresa do jačine 9 po Richteru – navodi naš vodič. Ključni radovi odvijaju se u podrumu. Sa zidova je odstranjen čitav kamion šute kako bi im se lakše prišlo i ojačalo ih se.
– Ovdje se, uz ostalo, stavlja specijalna armaturna mreža i posebna vrsta betona, a noseći stupovi očvršćavaju se karbonskim prstenom – govori šef tehnike.
Zaposlenici su skeptični prema rokovima obnove jer su se više puta opekli. Upravo zato Gavella je prioritet, uvjeravaju nas dogradonačelnik Luka Korlaet, pročelnica Gradskog ureda za kulturu Jasna Tomažić i pomoćnik pročelnika za građenje i sanaciju objekata Dario Krnjaković. Ovoga puta, naime, ima podršku Ministarstva kulture i Fonda solidarnosti iz kojeg je za kazalište odobreno 7,7 milijuna kuna.
Treća faza pročelje
– Kad završe ojačanja, radovi u pokusnoj dvorani i njezino opremanje, počinje treća faza, obnova pročelja prema Frankopanskoj. No tada će publika već moći na predstave – ističe Krnjaković. Korlaet pak smatra da bi Gavella mogla biti naznaka pozitivnog primjera obnove u Bloku 19 kojemu pripada.
– Iako je izdvojen slučaj, mogla bi biti prva lasta onoga što bi se trebalo događati u Bloku 19, odnosno primjer sveukupne obnove područja u čijem je središtu zelena oaza i koje nudi brojne javne sadržaje, zelenilo, kafiće, parkove za djecu – navodi. •