Onaj tko nikada u svome djetinjstvu nije pozvonio susjedima na vrata pa maskiran u razne likove stao recitirati: “Danas je fašnik, veseli je dan, dajte nam nešto, istjerajte nas van!”, bez obzira na obilaske fašničkih povorki, nije doživio prave čari karnevala.
One zbog kojih susjede natjeraš da, nakon što otvore vrata, prepoznaju djecu iz tog i tog kvarta ili iz te i te kuće, pa im daruju čokolade, bombone, vruće buhtle i krafne. I pokojom kovanicom!
Tako je bilo oduvijek – kvartovska djeca znaju i znala su na čija vrata ne smiju nikada pozvoniti, koji susjedi ne trpe fašničke šale, pa se njih zaobilazilo u širokom luku. Na maske se nije trošio novac, sve se pronalazilo u ormarima, a mamine šminke činile su čuda.
No, bez obzira na to što je oduvijek bilo “važno” čime je i koliko tko od maškara dobio u vrijeme fašnika, nikada se nije hodalo po kafićima ni po mjestima na kojima isključivo možeš dobiti novac. Još manje s već pripremljenom košaricom za novčanice. Bilo je to jasno kao dan, pa prvi su to zabranjivali roditelji. No čini se da se i u slavlju fašnika promijenilo mnogo toga – tek s navučenom maskom na licu i spomenutom naučenom recitacijom djeca ovih dana hodaju po kafićima.
Negdje su odmah otpravljena, kao što je to bio slučaj sinoć u jednom kafiću u Radićevoj, a negdje idu od stola do stola. Traže se “fašničke” kune jer vani nitko uza sebe nema ni krafne, ni slatkiše za darivanje malih maškara. Pokladno se vrijeme svelo na ono u kojem, čini se, djeca zarađuju prije nego što se dobro kao djeca zabave, i to sve bez nadzora roditelja.
Pružena dječja ruka u kafićima, u kojima maloljetnicima nije mjesto, opasna je. Dapače, i kažnjiva za roditelje jer bez njihova nadzora djeca na javnim mjestima ostavljaju nadležnima mogućnost da im roditelje kažnjavaju na osnovi nekoliko zakona.
Zašto ne vodimo brigu o tome gdje djeca recitiraju fašničke pjesme? Ili nam je svejedno... Ako je tako, to je žalosno jer fašničko je vrijeme doba za dobru obiteljsku zabavu. Ne zaradu.
Nije ništa čudno kada današnji roditelji posjećuju kafiće sa svojom djecom još dok su ova u kolicima.