Beč bi Zagrebu, koji se trenutačno bori s problemom zbrinjavanja glomaznog otpada, mogao poslužiti kao uzor. U Beču se, naime, iskoristive stare stvari poput namještaja, elektronskih uređaja, odjeće, knjiga i posuđa odlažu na posebno označena mjesta u reciklažnim dvorištima te se potom po pristupačnim cijenama prodaju na buvljacima. Umjesto na odlagalište, oni ga vraćaju u upotrebu.
– Buvljak bečkog gradskog poduzeća za zbrinjavane otpada postoji još od 1989. godine, a godišnje ga posjeti i do 30.000 ljudi. Od 2011. godine na buvljaku prodaju se isključivo prekontrolirani elektronički uređaji, na koje se dobije čak i jednogodišnja garancija – kazala je Ivana Ćosić iz Ureda za odnose s javnošću grada Beča.
Napomenula je kako gradske vlasti na ovaj način žele osvijestiti građana Beče da stvari koje više ne trebaju ne moraju nužno baciti u smeće.
– Na taj se način ujedno i godišnja količina otpada smanjuje za čak 720 tona jer se od 800 tona stvari koje završe na odlagalištu s oznakom “roba za buvljak” čak 90 posto može prodati – kazala je I. Ćosić.
Zanimljivo je da u Beču ima samo 19 reciklažnih dvorišta, no unatoč tomu tjedno zaprime i do 16 tona starih, ali iskoristivih stvari. Budući da je velik dio stvari iskoristiv, održavaju se i specijalizirani buvljaci prilagođeni godišnjem dobu.
Budući da Zagrebačka gradska uprava upravo radi na planu gospodarenja otpada, bilo bi dobro da se osim u gradnji spalionice ugledaju na Beč i kad je riječ o glomaznom otpadu.
Bec je u Europi,a ne kao Zagreb na Balkanu,mismo jos stotinjak godina po savjesti iza Europljana.