Priključke za vodu mnogi Zagrepčani i dalje čekaju. Neki mjesecima, neki godinama, a dinamika ugradnje i dalje je spora. Od 2016., zahvaljujući sredstvima EU, ugradnja je bila besplatna, no sada se cijena, kako doznajemo, popela do 20.000 kuna.
Pa kao da smo tvornica!
– Oko 14.000 kuna za struju i još 20.000 za vodu nije malo. Pa obiteljska kuća nije tvornica! Zahtjev sam predao početkom 2021. Nakon nekoliko mjeseci javili su mi iz Vodoopskrbe i odvodnje da u prijavi nedostaje jedan papir pa sam ponovno podnio zahtjev. Nedavno su me kontaktirali i rekli da mi priključak više nije besplatan, nego da stoji 6500 kuna – žali se čitatelj koji se zbog priključka s obitelji ne može preseliti u novoizgrađenu kuću na području Brezovice. Cifra ga je začudila jer je prijavu, kaže, predao u vrijeme kada su priključci bili besplatni.
– Službenik ViO-a rekao mi je da sam dobro prošao jer po novom cjeniku koštaju između 20 i 25 tisuća kuna. Nije mi jasno kako usluga može toliko poskupjeti – pita se čitatelj koji je platio traženi iznos i sada čeka zakonski rok od 90 dana da mu ugrade priključak. A čuo je da bi se mogao načekati.
– Baš me zanima hoće li ga postaviti. Čekamo već gotovo dvije godine. Da sustav funkcionira, imao bih besplatan priključak spojen u razumnom roku. Na brijegu gdje smo kupili kuću nedavno su završili radove na vodovodnoj mreži, a od 20 kuća koje su ondje, spojili su ih tek nekoliko, što nema nikakvog smisla – govori.
Još je čudniji slučaj Vesne Pirinjak iz Sesveta. S obitelji živi u Antolkovićima i priključak čeka četiri godine. Da stvar bude gora, kuća je nastradala u potresu pa pitku vodu nemaju ni u kontejneru gdje će provesti treću zimu.
– Čekali smo prepumpnu stanicu, a iako je odavno izgrađena, još nemamo priključak. Voda je nedavno puštena pa su došli službenici ViO-a i nama i susjedima ponudili ugovore od 18, 19 i 20 tisuća kuna koje smo odbili potpisati jer smo papire predali na vrijeme, prije četiri godine, kada su još bili besplatni – kaže. Ističe i kako je Mjesni odbor Adamovec, kojemu pripadaju, više puta pisao ViO-u i gradonačelniku, ali bez rezultata.
Ove godine izveli 830
– Da su nam barem ponudili neku pristojnu cijenu, ne bismo se žalili, no toliko novca nemamo. A nadali smo se da ćemo barem dobiti pitku vodu, umjesto da svaki dan po nju moramo na izvor u Kašinu – govori Vesna. Na lošu situaciju često upozorava i HDZ-ov skupštinar Mario Župan.
– Ne čudi me što ljudi čekaju jer ViO nema ni cijevi ni priključaka. Lani u 12. mjesecu izglasali smo u Skupštini da svi koji su podnijeli zahtjeve prije 14. prosinca imaju pravo na besplatan priključak – kaže Župan.
A kašnjenje s ugradnjom stvara probleme i investitorima jer se bez priključka ne može izdati uporabna dozvola, a bez nje stanovi ne mogu u prodaju. Stvara to gubitke i Holdingu jer se ne naplaćuje potrošnja, a prihode gubi i Grad jer bez uporabne dozvole nema ni plaćanja doprinosa i komunalne naknade, navodi Župan. I novi cjenik je visok, dodaje, jer su prije 2016. i uvođenja opcije besplatne ugradnje priključci stajali oko 9000 kuna.
Iz ViO-a su nam pak potvrdili da svi koji su zahtjev podnijeli do 14. prosinca lani ostvaruju pravo na potporu Grada za priključenje. Za ostale, kažu, cijena ovisi o stvarnim troškovima na terenu i stoga nije moguće jednoznačno je odrediti. Izgradnja priključka je, ističu, složen proces koji ovisi o javnoj nabavi, prikupljanju suglasnosti, organizaciji gradilišta i dr. – U troškove su uključeni izvedba priključka, građevinski i montažni radovi, postava vodomjera i sanacija ceste po završetku – objašnjavaju u ViO-u te apeliraju na ulagače da zahtjeve podnose na vrijeme, odnosno da ne čekaju da investicija bude dovršena. Ove je godine, zaključuju, izvedeno 830 vodoopskrbnih priključaka. •
Bio je besplatan priključak vode jer je EU financirala, sada je Senf preusmjerio te EU novce na druge vodovodne projekte u Zagrebu.