Hoto Grupi, odnosno njezinu čelniku Tomislavu Horvatinčiću, za nekoliko bi dana trebao pasti još jedan kamen sa srca. Nakon što mu je nedavno Hypo Banka dobrila novi kredit od 27 milijuna eura, do sredine idućeg tjedna trebali bi završiti i pregovori o prodaji devet kvadrata prostora u Varšavskoj 6, koji priječe da se izlazno-ulazna rampa spoji s podzemnom garažom, neslužbeno doznajemo.
Podsjetimo, Stanimir Vuk Pavlović, vlasnik tog manjeg prostora, dugo ga je vremena odbijao prodati Hoto Grupi iako je od početka bilo jasno da se bez njega projekt Cvjetni ne može dovršiti.
Rekordna cijena kvadrata
Da su pregovori o prodaji spornog dijela pri kraju potvrdila je i Pavlovićeva odvjetnica Zvjezdana Znidarčić Begović. Ne želeći prejudicirati kada će se točno posao sklopiti, rekla je samo da je njezin klijent zaključio da se više nema smisla opirati gradnji i postavljati pravne zapreke za njezinu realizaciju jer je očito da ni Grad Zagreb, a ni Ministarstvo, odnosno država nemaju ništa protiv kontroverznog projekta u središtu Zagreba.
Koliko će novca Tomislav Horvatinčić morati staviti na Pavlovićev račun, ni jedna strana u ovoj osjetljivoj fazi pregovora ne želi odati, no neslužbeno doznajemo da je riječ o enormnoj količini po kvadratu.
Ako su točni podaci da je Stanimir Vuk Pavlović devet kvadrata u Varšavskoj 6 kupio prije dvije-tri godine (nakon što su srušili Tiskaru u kojoj je bio suvlasnik) za čak sto tisuća eura, može se očekivati da će Horvatinčić ovom kupnjom odobriti svoj ionako visoko postavljen rekord.
Stan od 69 kvadrata u prizemlju na toj adresi prošle je godine od spretnih prodavača, Stanke i Damira Matoš, kupio za čak 537 tisuća eura, odnosno platio je 7782 eura po kvadratu, što je gotovo tri puta više od tržišne cijene! Usporedbe radi, kvadrati se čak ni u najelitnijim zagrebačkim kvartovima ne kreću više od pet tisuća eura.
Prije toga pokupovao je Horvatinčić i ostalih devet stanova u Varšavskoj 6, po također visokoj otkupnoj cijeni, prosječno između pet i šest tisuća eura po kvadratu, budući da su tadašnji stanari znali da investitor izbora baš i nema.
Kako bilo, Horvatinčić za tjedan dana najavljuje konferenciju za novinare, a za dan poslije, idući petak, tulum na gradilištu. Tada bi oko tisuću i pol uzvanika s članovima Hoto grupe trebalo proslaviti kraj jednog dijela gradnje Cvjetnog.
A novi preokret u slučaju Varšavska kratko su komentirali aktivisti Prava na Grad i Zelene akcije.
– Nezadovoljni smo brzinom kopanja rupe u Varšavskoj za rampu jer dok je ne iskopaju, ne možemo pozvati Zagrepčane da je zatrpaju – kazao je Teodor Celakoski iz Prava na Grad.
Naglasimo da se aktivisti ne protive gradnji projekta Cvjetno nego samo podzemnoj rampi u Varšavskoj, čiji je investitor Grad Zagreb. Osim što, stalno ponavljaju, Grad daje javno-prometnu površinu za potrebe privatnog kapitala, sve to financiraju građani sa dvanaest milijuna kuna. Pitaju se kakva je to trgovina ako Grad daje, ali i plaća?
Balkon je ilegalan?
Kaznena prijava koju su podnijeli protiv gradonačelnika Milana Bandića zbog sklapanja štetnog ugovora za rampu još nije riješena, a kriminalistička obrada traje.
Doduše, DORH je, podsjetimo, ovo ljeto priopćio da su pronađene dvije nepravilnosti. Prva je da se urbanistički plan ne slaže s konzervatorskom podlogom, da je dvorište preizgrađeno, odnosno da je zabranjena denivelacija Varšavske ulice.
Upravo činjenicu da je Hoto Grupa nekim stanarima u Ilici 11 zagradila balkone zidom koji je prislonila tik u njih, i time ujedno snizila vrijednost nekretnine, komentirao je Tomislav Horvatinčić.
– Obitelj Blažević u Ilici 11 optužuje nas da smo im sagradili zid ispred balkona, uništili pogled i spustili cijenu stana, ali pritom nisu spomenuli da je taj balkon sagrađen ilegano iznad drvarnice – kazao je Tomislav Horvatinčić.
...i...što sad...koliko su onda dobili i ovi iz Zelene akcije...kad su odjednom uvukli rogove... ...ah,dragi Bože,koliko buke ni oko čega...