Od iznenadne smrti od bolesti srca u Hrvatskoj umire oko devet tisuća osoba godišnje, što znači da svakoga sata jedna osoba umire zbog iznenadnog srčanog zastoja, dok je u Zagrebu ta brojka oko 1200 ljudi godišnje, dva do tri slučaja dnevno.
Ostojićeva inicijativa
Najkasnije u roku od 6 minuta mora se uspostaviti normalan srčani ritam, a kako je riječ o vodećem uzroku smrtnosti kod nas, Zagreb se konačno priključio listi europskih gradova koji su na frekventna okupljališta postavili automatske vanjske defibrilatore za hitnu reanimaciju. U Italiji, primjerice, zračna luka u Milanu u travnju 2012. dobila je četiri nova defibrilatora, a čak 12 milanskih crkava opremljeno je tom spasonosnom opremom.
– Početkom veljače postavit će se uređaji. To je izvrstan projekt koji je potreban Zagrebu – kaže Zvonimir Šostar, pročelnik gradskog ureda za zdravstvo. Ideja je to koja postoji niz godina, a na inicijativu gradskog zastupnika Alena Ostojića konačno je započela realizacija projekta.
– Beč je postavio 190 vanjskih defibrilatora po sportskim dvoranama, a trenutačno razvijaju mrežu po gradskim trgovima. U prvih 10 mjeseci imali su 850 intervencija, a godišnje se dogodi 1600 srčanih udara. Oni su to iskoristili i marketinški, jer se defibrilatori nalaze na oglasnim displejima, pa grad to ne košta ništa, a i privlače turiste kao grad sa lako dostupnom medicinskom pomoći – kaže Ostojić. Kod nas projekt će se financirati iz gradskog proračuna, no još nije poznato koliko će to stajati porezne obveznike, a postavit će se u zatvoreni prostor na vidljivo označena mjesta. Vanjskim defibrilatorima trebali bi rukovati volonteri-laici, koji bi bili posebno obučeni, a mreža volontera će se formirati prema mjestu njihova stanovanja.
Mreža volontera
– Problem je tih prvih 5 minuta od srčanog udara, kada je najbitnije reagirati, jer Hitna ne može tako brzo doći. Prvo će se obučiti policajce, vatrogasce i zaposlenike Holdinga, poput vozača ZET-a – objašnjava Ostojić.
Nakon pilot-lokacija, oko 35 do 40 vanjskih defibrilatora planira se postaviti na mjesta na kojoj je velika fluktuacija ljudi.
Napokon i nesto korisno,