Građevinski materijal, ostaci kuhinjskih elemenata, stare sofe, gumene čizme, razbijene cigle, staklo... staze kojima je isprepleten bivši kamenolom Bizek pune su odbačenog smeća.
Stanovnici gradske četvrti Podsused-Vrapče još jednom su na veliki ekološki problem upozorili na Večernjakovoj tribini "Želite li bolji kvart?", koja je prošli tjedan održana u toj četvrti.
Uoči svakih izbora sjete se neriješenog problema pa čiste čitavo područje, obećavaju velike sanacije, no od toga do danas ništa, kažu stanari. Grad Zagreb nadležnost prebacuje na državu, u Ministarstvu gospodarstva kažu da je ugovor o koncesiji za eksploataciju arhitektonsko-građevnog kamena na eksploatacijskom polju Bizek sklopljen i potpisan 2. travnja 2003. godine između Ministarstva gospodarstva i trgovačkog društva Naša katedrala d.o.o. Zagreb u svrhu obnove katedrale prestao vrijediti 16. travnja 2013. godine, dok u Ministarstvu zaštite okoliša govore da je za divlje deponije odgovorna lokalna samouprava.
Park prirode Medvednica, u čijem je sastavu kamenolom, zajedno s udrugom Zelena akcija svake godine organizira akcije čišćenja, no dvije rampe postavljene na ulazima u kamenolom brzo budu potrgane, kao i lokoti na njima, a nesavjesni ljudi iz okolnih mjesta i dalje kamenolom smatraju idealnim mjestom za odbacivanje krupnog otpada.
– Oni koji bacaju dolaze po noći. Ipak, smeća je manje otkako je Lovački dom Ponikve na vrhu kamenoloma uredio svoje prostorije. Lovci ipak paze da toga bude što manje – kaže Ankica Čolić, prva stanarka koja 16 godina živi uz kamenolom. Ovog su proljeća u Lovačkom društvu Ponikve, koje broji 43 člana, organizirali i akciju čišćenja, a iz bivšeg kamenoloma, koji je koristila tvornica cementa u Podsusedu, izvukli su dva kamiona smeća, najviše odbačenih guma.
– Čistit ćemo dokle god ima smeća. Najmanji je problem organizirati akciju – kaže predsjednik LD Ponikve Branko Radić. Istodobno, stanovnici se šale da će se odvojiti od Zagreba zbog loših odnosa gradskih vlasti prema Bizeku. Najradije bi se pripojili uspješnoj općini Bistra, s kojom graniče. Priča je počela kao prvotravanjska šala, no stanovnici i danas o njoj govore.
Balkanski mentalitet bez komentara.