Nakon nešto više od mjesec dana, koliko je prošlo otkako je odlukom Gradske skupštine Josip Broz Tito izgubio svoj trg u Zagrebu, na Črnomercu je vraćena bista jednog od njegovih najbližih suradnika, Ive Lole Ribara.
Nadimak mu dala majka
– Istinski heroji u svakom ratu leže ispod zemlje. Ivo Lola Ribar jedan je od najvećih heroja Drugog svjetskog antifašističkog rata. Da nije bilo tog rata, danas ne bismo imali ni Hrvatsku – kazao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić jučer u parku na južnoj strani Prilaza baruna Filipovića, gdje je bista postavljena. Ribaru, koji je bio intelektualac i tajnik Centralnog komiteta SKOJ-a, bista je, simptomatično, vraćena na datum koji se u komunizmu obilježavao baš kao dan SKOJ-a. Njegova skulptura na istom je mjestu stajala sve do 1991., kada ju je u ratnom vihoru netko ukrao. Ivo Ribar nadimak Lolo dobio je od majke, ali ga je društvo u Beogradu, gdje je studirao pravo, s vremenom “preimenovalo” u Lola. Ipak, na bisti je osvanuo njegov prvotni nadimak, a napravljena je prema odljevu originala kipara Koste Angelija Radovanija.
Do rata imao i svoju ulicu
Ivo Lolo Ribar za vrijeme Drugog svjetskog rata imenovan je šefom prve partizanske vojne misije u Stožeru savezničkog zapovjedništva za Bliski istok u Kairu. Dok se pripremao za let u Kairo 1943., na Glamočkome polju pogodila ga je granata te je poginuo. Premda je Ribaru vraćena bista, opozicijski zastupnik Renato Petek kritizirao je što većina u skupštini ne želi prihvatiti u proceduru njegovu inicijativu da i ulica u kojoj je skulptura nosi ime tog narodnog heroja, kao što je to bilo do 1991. Kritike su, očekivano, stigle i iz redova Bandićevih koalicijskih partnera, Brune Esih i Zlatka Hasanbegovića iz Neovisnih za Hrvatsku. Za medije su kazali da je postavljanje biste neprihvatljivo te će provjeriti je li zakonski utemeljeno. To bi moglo “rasklimati” većinu u Gradskoj skupštini, ali gradonačelnik na to odmahuje rukom i kritičarima poručuje:
– Josipu Brozu Titu ne možemo odricati zaslugu što nas je svrstao na stranu pobjedničke koalicije, ali ni zaboraviti zločine koji su se događali nakon rata pod vodstvom iste partije – kazao je gradonačelnik Milan Bandić.
Umjesto po Janku Bobetku, glavna ulica u Podbrežju ime bi trebala dobiti po Josipu Reihl-Kiru – smatraju tako članovi Inicijative mladih za ljudska prava, a svoje su mišljenje iznijeli jučer i Odboru za imenovanje ulica. Kako su rekli, general JNA i HV-a Bobetko optužen je za ratne zločine i ne zaslužuje svoje mjesto u Zagrebu. Na njegovo bi se mjesto trebao staviti Reihl-Kir, zapovjednik osječke policije, jedna od prvih žrtava Domovinskog rata. Odbor se ipak odlučio za Janka Bobetka.
inicijativa mladih za ljudska prava je prosrpska organizacija koja je željela zabraniti pjesmu Lijepa li si.