Nakon Zagreba i Pule gdje su je razgledale na tisuće posjetitelja, izložba "Lica gladi" zagrebačkog Etnografskog muzeja i Instituta za etnologiju i folkloristiku stiže i u Budimpeštu. U tamošnjem Etnografskom muzeju otvara se večeras u 18 sati, a tom prilikom okupljenima će se obratiti ravnatelji muzeja Lajos Kemecsi te Zvjezdana Antoš, državni tajnik za komunikaciju Vlade Mađarske Eszter Vitályos, ravnateljica Uprave za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Anja Jelavić te izvanredni veleposlanik i opunomoćenik Republike Hrvatske u Mađarskoj Mladen Andrlić.
Izložbu, čiji je cilj podizanje svijesti o problemu gladi, ali i poremećaja prehrane, predstavit će Tanja Kocković Zaborski, muzejska savjetnica EMZ-a i jedna od autorica postava. – U vremenu kada se na svjetskoj razini osmišljavaju strategije borbe protiv gladi i njezina postojanja, autorice izložbom žele osvijestiti glad, ponajprije onu nametnutu, ali i onu samonametnutu. Tema gladi ne prikazuje se samo kroz povijest nego se posebno naglašava i borba protiv gladi u današnjem društvu. Fokusirajući se ponajprije na Hrvatsku, posjetiteljima će tema biti prikazana i u širem kontekstu gladi u svijetu. Gladi kao činjenice u današnje doba postali smo svjesniji tijekom kriznih vremena koja su pogodila svijet poput pandemije i lockdowna, a Hrvatsku i potresi u Zagrebu i okolici te Sisačko-moslavačkoj županiji (u Petrinji, Sisku i Glini). Nedavno započet rat u Ukrajini mijenja gospodarsku sliku ne samo Europe već i svijeta te utječe na raspodjelu hrane i njezinu dostupnost – najavljuju iz zagrebačkog Etnografskog muzeja.
Postav je rezultat suradnje Tanja Kocković Zaborski i Melanije Belaj s Institut za etnologiju i folkloristiku, za vizualni identitet i likovni postav pobrinuo se Studio Bilić Müller, a posjetitelji ga u budimpeštanskom muzeju imaju prilike razgledati do 13. veljače 2025.