Sedmero stranih državljana otrovalo se plinom u kući u zagrebačkom naselju Resnik. Nažalost jedan muškarac je preminuo. Podsjetimo, JVP Grada Zagreba je noćas oko 23,45 sati zaprimila poziv policije za pomoć oko otvaranja stana s pretpostavkom da se radi o curenju plina.
Novinarka Večernjeg lista Mateja Ježovita javila se iz Resnika gdje policija obavlja očevid
Kako je izvijestila zagrebačka policija jučer oko 23 sata na području Maksimira u Ulici I. Resnik, u kući vlasništvo 66-godišnjakinje, najvjerojatnije je došlo do trovanja ugljičnim monoksidom sedam državljana Bosne i Hercegovine, od posljedica čega je 57-godišnjak smrtno stradao, dok su muškarci starosti 42,33,26,24,22 i 21 godinu prevezeni na bolničko liječenje u zagrebačke bolnice. Očevid će se nastaviti danas.
- Imamo sedmero državljana BiH, od kojih je najstariji (57) smrtno stradao. Ostalim muškarcima, starosti od 21 do 42 godine, pružena je liječnička pomoć u zagrebačkim bolnicama. Ono što je policija za sada utvrdila, a to je da je u tom prostoru bila visoka koncentracija ugljičnog monoksida, najvjerojatnije od plinskog bojlera. Kuća je zapečaćena, plin je zatvoren i slijedi očevid nakon kojeg ćemo moći točno reći što se dogodilo, izjavila je Marija Goatti, glasnogovornica PU zagrebačke, javlja HRT.
– Jedan od unesrećenih je bio pri svijesti i pozvao je vlasnika kuće da dođe ih obići jer se osjećaju mučno te da nešto nije u redu. Ubrzo je stigla hitna pomoć te dečko koji je nazvao je primio kisik u kolicima odmah na trijemu, a ostale su prevezli odmah u bolnicu. I njega su, također, onda odvezli u bolnicu, a jednog od njih su morali, nažalost, i reanimirati. Prema svemu sudeći, vlasnik ih je šestero pronašao gotovo bez svijesti i reakcije, a sedmi je koliko toliko uspio ostati priseban i budan – doznajemo od neslužbenog izvora koji dodaje kako su, pretpostavlja, u kući odsjedali jer su rješavali poslovne stvari u gradu.
A kako smo pričali na terenu sa susjedima, do sada nije bilo nikakvih problema sa stanarima i onima koji su privremeno boravili na broju 51 gdje su noćas, podsjetimo, sedmorica se otrovala ugljičnim monoksidom.
- Nekoć je tu živjelo dvoje staraca, no već godinama vlasnici iznajmljuju nekoj građevinskoj firmi kuću. Vidjeli bismo jedino kad bi svijetla bila upaljena, a uočili smo da su stigli dan prije nego se dogodila ova tragedija - govori susjeda preko puta na broju 50 dodajući kako isprva nije čula sirene, odnosno rotirke, a kasnije kad je pogledala kroz prozor, već je sve bilo gotovo.
- Prvo je, čini mi se, stigla hitna, a zatim policija i vatrogasci. U roku par minuta su ih odveli u bolnicu, a vidjeli smo da se je i vlasnik pojavio. On ih je, prema svemu sudeći, našao. Kad sam zavirio kroz prozor, primijetio sam da su svi prozori bili zamagljeni. To je valjda jer je ugljični monoksid "izvukao" sav kisik i prostorija - zaključuje susjed.
Ovom prilikom zagrebačka policija, savjetuje građanima na nužne mjere opreza:
- plinska trošila i trošila na tekuća goriva (plamenici, protočni bojleri) obavezno servisirajte i to kod ovlaštenih stručnih servisera jer ćete time povećati sigurnost i racionalizirati potrošnju goriva, poštujte rokove čišćenja dimnjaka i dimovodnih kanala
- preglede i čišćenje dimnjaka i dimovodnih kanala neka obavi dimnjačar kao ovlaštena i odgovorna stručna osoba te savjete dimnjačara provedite bez odlaganja
- redovito čistite ventilacijske dovode i odvode zraka na vratima kupaonica ili kotlovnice.
Provjerite:
- je li dimnjak vašeg ložišta oštećen (građevinska oštećenja) i je li sam dimnjak izveden građevinski ispravno
- da u blizini otvora za čišćenje dimnjaka nema gorivog materijala
- jesu li električne grijalice i žarulje koje koristite za zagrijavanje prostora dovoljno udaljene od zapaljivih materijala
- je li iz prostora kotlovnice uklonjen sav zapaljivi materijal
- postoji li u prostorima u kojima se upotrebljavaju plinska trošila ventilacija koja će spriječiti koncentraciju plina koja zbog eventualnog propuštanja može uzrokovati trovanje korisnika ili stvaranje eksplozivne smjese
- jeste li eventualnu rekonstrukciju ili dogradnju plinskih instalacija prijavili ovlaštenom distributeru plina i rajonskom dimnjačara
- nalaze li se plinske boce u blizini izvora topline (peći na kruta goriva, radijatora i slično)
vodite računa da se pepeo iz ložišta ne smije odlagati u vreće, kante ili druge posude od gorivog materijala
- pepeo iz ložišta ne odlažite na otvorenom prostoru neposredno uz gorivi materijal
Jako jako tuzno. Uopce me ne zanima od kuda su ljudi i ja sam stranac jer zivim u tudoj drzavi, ali pobogu zar je ljudim atoliko mrsko biti odgovoran i redovito servisirati grijanje i provjeriti dimljake i kupiti detektor koji kosa 50ak eura. Tih 50 eura, kao sto vidite svake zime uistinu spasavaju zivot!