Kombinacija vjetra i kiše donijela je Zagrepčanima točno prije godinu jednu od najvećih poplava u metropoli. Nevrijeme je paraliziralo grad, vatrogasci su imali intervencije na stotinama lokacija, a dakako će jedna od najzapamćenijih priča ostati ona iz Miramarske.
U toj noći, naime, palo je više kiše nego li kroz čitav srpanj, a oluja takvih razmjera zaustavila je promet po čitavom gradu. Na pojedinim dijelovima cesta, začepili su se kanali, a u podvožnjaku u Miramarskoj autom je u metar i pol visokoj vodi zapeo mladić kojeg je spasila Mirna Mrčela. Ušla je u vodu i doplivala do njega, dok je on čekao za pomoć na krovu svog potopljenog automobila.
Podrumi bolnica i stanovi u prizemljima te suterenima bili su kompletno poplavljeni, a ljudi su ostali bez namještaja, tehnike, automobila... Jedan je vatrogasac iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kustošija, Davor Kovačić, nažalost, i preminuo od posljedica srčanog udara na intervenciji saniranja poplavljenog podruma.
VIDEO Poplava na Britancu
- U petak, 24. srpnja 2020. godine, dijelove Hrvatske zahvaćaju jaka grmljavinska nevremena od kojih svakako treba izdvojiti nevrijeme u Zagrebu potkraj dana. U svega par sati, glavninom od 21.30 do ponoći, na području grada palo je između 50 i 80 litara kiše po četvornom metru. U 24 sata, u razdoblju od 14 u petak do 14 sati u subotu na postaji Zagreb-Grič palo je 89 l/m2, na Sljemenu 70 l/m2, u Maksimiru 65 l/m2 i na zagrebačkoj zračnoj luci Pleso 54 l/m2. Velika količina kiše, lokalno u 24 h i više od prosječne mjesečne za srpanj, u kratko vrijeme prouzročila je materijalnu štetu, a nažalost izgubljen je i jedan ljudski život - stoji na stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Bila je to besana noć za čitavu metropolu, a jedna od najpogođenijih gradskih četvrti bila je Trnje. Ondje su se stanovnici borili protiv poplave te da ne prodre do njihovih domova, ali bezuspješno. Brana Kuniščak, koja se nalazi na lijevom nasipu Save i kontrolira tamošnju razinu vode, je bila paralizirana jer je voda ušla u kontrolnu sobu i zamrznula sustav, sve dok lokalni mještani nisu ondje provalili i uspjeli osposobiti branu. Ručno su je okretali i razina vode je počela opadati. Dan nakon toga je uhićen Tihomir Blagus zbog provale u branu.
VIDEO Snimka uhićenja Tihomira Blagusa obišla je Hrvatsku
Međutim, zbog pritiska je javnosti ubrzo pušten i proglašen "herojem s Trnja" koji je nepravedno pritvorena, a naposljetku je i njegov slučaj završio na sudu. Kako Večernji list piše u svibnju ove godine, Blagus je bio oslobođen optužbi. Potop je iznjedrio mnoge probleme, počevši od zastarjelog sustava odvodnje, neredovitog održavanja i čišćenja šahtova, neorganiziranosti nadležnih službi, što je rezultiralo i prebacivanjem odgovornosti za katastrofično stanje koje je nastalo zbog oluje između Grada, odnosno Vodoopskrbe i odvodnje, te Hrvatskih voda.
Bandic je placao reket zeleno crvenoj mafiji , HDZu koji ga je drzao pomocu uskoka , zapravo je podmazivao redom , da je novac ulozen u zelene telefone i udruge povezane s mozemo , ulozio u grad , a radi se o 500 mil kuna ,mogao je napravit odvodnju i po jednu bolnicu godisnje