Kada je s pune 52 godine ostala bez posla i godinu dana bila na burzi, Branka Marinić odlučila je uzeti sudbinu u svoje ruke. Počela je poznanicima čistiti stanove i kuće, a krajem godine otvorila je i svoj obrt.
Biciklom na posao
– Pomislila sam: zašto ne bih čišćenje pretvorila u mali poslić? Sastavila sam poduzetnički plan i dobila 19.200 kuna potpore grada za samozapošljavanje – prisjeća se odlučna Branka Marinić. Ona svakoga dana u košaru svog bicikla stavi opremu za čišćenje i kreće put Prečkog, Španskog i Malešnice, gdje se brine o čistoći prostora. Osim što je kupila profesionalnu opremu za posao, Grad joj je platio i pet mjeseci doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
– To mi je dalo vjetar u leđa. Preporodila sam se otkad si sama organiziram posao. Čišćenje mi je kao apaurin, dođem, radim, pustim mozak na “pašu”, pjevušim si i nitko mi ne smeta, a ipak zaradim neki novac – iskreno će simpatična Zagrepčanka. Priliku poput Brankine sada mogu dobiti i druge nezaposlene žene i muškarci. Grad Zagreb kroz program “Radi čisto – budi zaposlen” dodjeljuje nepovratna sredstva za osnivanje obrta za čišćenje zgrada i objekata te uređenje i održavanje krajolika.
Na raspolaganju 2,5 mil. kuna
Na raspolaganju im je do 20.000 kuna za registraciju obrta, jednogodišnje doprinose, knjigovodstvene usluge i fiskalne blagajne.
– Do sada je osam osoba iskazalo interes za potpore. Na ovaj način željelo se pomoći ženama pred mirovinu koje su dobile otkaz i nisu više imale gdje pronaći zaposlenje. I sve one koje možda sad negdje rade na “crno” na ovaj će način moći legalizirati svoje poslovanje – kazala je pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo Mirka Jozić. U proračunu je za taj projekt predviđeno 2,5 milijuna kuna. Građani se za dobivanje potpora mogu prijaviti dok se sva sredstva ne iskoriste, a najkasnije do 15. studenog ove godine. Sve informacije o prijavama dostupne su na mrežnim stranicama zagrebačkog Plavog ureda.
– Plavi ured dosad je kroz slične projekte na tržište ispratio 232 poduzetnika i dodijelio 5,7 milijuna kuna potpora. Od toga, čak 96 posto korisnika naših mjera iz 2015. godine još je uvijek aktivno i djeluje na tržištu – istaknula je pročelnica Jozić.
Uspjeli smo, zemlja čistaća, konobara, mjenjača posteljina turustima, recepcionera u hotelima stranih resorta, čistaća rigotina razularenih mladaca na ultri i zrću..