Kamo je nestala skulptura golog Bacača diska, postavljena još davne 1957. godine na križanju Maksimirske ceste i Svetica, pitaju se ovih dana prolaznici. I dok se neki šale i kažu da je brončani kip misteriozno nestao kako bi od hladnoće spasio svoju muškost, istina je potpuno drugačija – odnesen je na restauraciju.
Naškodilo mu vrijeme
– Malo se smrznuo. Pa jadan gol stoji na snijegu. Zamislite kako mu je. Morao je privremeno otići - kazao je u šali Petar Gašip, prodavač kestena s ugla križanja.
Kratki izlet skulpture znamenitog kipara Vanje Radauša nakon više od pola stoljeća izloženosti vremenskim nepogodama bio je nužan, kažu iz Gradskog ureda za izgradnju grada.
– Zbog dotrajalosti i napuknuća morao je biti odnesen na restauraciju kako ne bi došlo do pada i time još veće štete na skulpturi. Treba vremena da se takva skulptura obnovi, no zasigurno će Bacač diska biti u Maksimiru do Nove godine. Građani se ne moraju brinuti jer će biti vraćen – kazao je pročelnik Davor Jelavić.
Zasad se radi, vidljivo je, na postavljanju postolja za skulpturu pa je ono ograđeno visokom ogradom od iverice.
No, nije ova skulptura, nadaleko poznata i popularna kao “Pimpek”, jedino umjetničko djelo koje je posljednjih tjedana maknuto s javnih gradskih površina, zbog čega se građani u čudu pitaju nije li riječ i o njihovoj krađi.
Skulpture se popravljaju
Prizemljeno sunce u Bogovićevoj kipara Ivana Kožarića tako je nedavno također maknuto sa svoje lokacije radi restauracije, a i skulptura Ruka prijateljstva kiparice Milene Lah, smještena na križanju Branimirove ulice i Svetica, nedavno je obojena.
Inače, kad već dvije novinarke pišu ovako kratki tekstić mogle bi se barem informirati, a ne pisati poluistine... Najme, kaj? Zagrepčani nikad ovu Radaušovu skulpturu NISU zvali "pimpek" niti "Pimpek" nego su PROSTOR (travnati dio na križanju dviju ulica) na kojem je ona postavljena u šali nazivali "Pimpek trg". Pa tako nikad nisu govorili "bumo se našli kod Pimpeka" nego su govorili "bumo se našli na Pimpek trgu".