Stanovnici Jaruna, Peščenice, Novoga Zagreba, Maksimira, Retkovca... ovih se dana, čini se, bore s najezdama krvožednih komaraca. Unatoč nesnosnim vrućinama, zbog njih ne smiju otvarati prozore, a na otvorenom je, tvrde, neizdrživo.
- Otvorila sam prozor samo da prozračim sobu. U pet minuta na stropu ih je bilo najmanje dvadeset - kaže B. L. iz Folnegovićeva naselja (podaci u redakciji).
Ivana Zima-Galov iz Retkovca od vrućine se najradije oporavlja u vrtu. No, komarci bodu tako žestoko i učestalo da je potražila i pomoć Eko-sanitacije.
- Kazali su da nemaju pojma tko komarce tamani ove godine - rekla je, a mnogi koji su se požalili Večernjaku strahuju i od bolesti koje prenose komarci.
Dr. Nikola Benić, voditelj Službe za deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju u Zavodu za javno zdravstvo grada Zagreba, objašnjava kako je suzbijanje komaraca na gradskome području Zavod provodio više od 20 godina. Protekle tri, međutim, Poglavarstvo angažira druge tvrtke, a Zavod samo provodi mjere stručnog nadzora. No, ove godine, tvrdi Benić, ni za to nije sklopljen odgovarajući ugovor.
- Prema našem programu, komarci bi se trebali suzbijati cijele godine - od veljače larvicidno, a od ožujka i odrasle jedinke. Zavod ima 400 registriranih legla, a s obzirom na veliku vlagu i visoke temperature, moguća su i nova žarišta u gradu - kaže dr. Benić.
Utješno je, dodaje, da će najezda komaraca, ako je vjerovati građanima, uskoro jenjati. No, je li se uopće trebala dogoditi u Zavodu ne znaju jer ih ne mogu nadzirati.
U Eko-deratizaciji d.o.o. tvrde kako oni ove godine tamane komarce. Ugovor s Gradom potpisali su u ožujku i već četvrti put larvicidno tretiraju komarce, a adulticidni tretman komaraca toplim zamagljivanjem i hladnim orošavanjem prvi će se put provoditi od ponedjeljka.
- Raniji tretman odraslih komaraca uopće nije bio potreban. Lani se provodio i kasnije jer ovisi o vremenskim prilikama - tumači tehnički rukovoditelj u Eko-deratizaciji Boris Rafaj i dodaje kako će se takve mjere, prema ugovoru, ove godine provesti najmanje jedanaest puta.
Iako se na komarce i ove godine najviše žale stanovnici Maksimira, zbog statusa spomen-parka i zaštite flore i faune, šumsko će se područje i ove godine zaobići. Pritužbe građana "izvan programa" šalju se pak u Zavod koji je programer posla, veli Rafaj. No, bez ugovora Zavoda i Grada, od njih zasad nema koristi.
J. Rak Šajn