Preplivati 400 metara za manje od osam minuta te preroniti 25. 'Samo' to potrebno je želite li postati dijelom zagrebačke spasilačke službe, odnosno pristupiti tečaju za spasioce na gradskim bazenima i jezerima. U tijeku je jedan od četiri sedmodnevna tečaja za njihovo osposobljavanje koji se u organizaciji Crvenoga križa i Upravljanja sportskim objektima održava na bazenu u Utrini te na Jarunu. Svi kandidati koji imaju minimalno 18 godina i uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti, a osjećaju poziv da postanu spasilac, mogu se na utrinskom bazenu tijekom cijeloga svibnja, svakoga utorka u 10 sati i srijede u 14, prijaviti za testiranje.
Pomažete, a možete zaraditi
Nakon što je 16 kandidata, mahom studenata te bivših vaterpolista i plivača, prošlo inicijalni test, njihovi dani pretvorili su se u život u vodi.
– Trenirala sam plivanje, pa sam se, iako sam imala pauzu od bazena, naviknula na ovakav tempo. Jest zamorno, ali je i zabavno – rekla je Sara Baltić, jedina djevojka među kandidatima, kojoj je za 400 metara kraula trebalo 6,34 minute. Odlučila se za tečaj jer njime, istaknula je, spaja ugodno s korisnim.
– Kada dobijem licencu, mogu biti od pomoći ljudima, a k tome i zaraditi – kazala je Sara.
Tečaj se sastoji od tri dijela: prve pomoći, spašavanja i ekologije. Svaki se dio treba položiti i pismeno i usmeno, a iz spašavanja i praktično, i to na Jarunu.
– Iako neki odlaze raditi na more, dosta se kandidata odluči na ostanak u Zagrebu, što nas posebno veseli. Jako je važan i preventivni rad spasilačke službe u kojemu se ljudi, posebice na Jarunu ili Bundeku, upozoravaju na štetnost ulaska u vodu nakon pretjerane izloženosti suncu – istaknuo je Kosta Kostanjević, instruktor spašavanja Crvenoga križa.
Treninzi neodoljivo podsjećaju na spartanske metode, no kandidati koji dobiju licencu, dodao je Kostanjević, zaista nauče svoj posao.
Nije 'Baywatch', ali...
– Daleko je ovo od 'Baywatcha', ali je odlična prilika za studentsku ljetnu zaradu. Osim toga, licenca vrijedi i u mnogim europskim državama, što nudi dodatne mogućnosti za posao – rekao je Jan Belić, student ekonomije i bivši vaterpolist, koji se nada da će tijekom svog prvog spasilačkoga ljeta uspjeti pomoći što većem broju ljudi.