Kućni ljubimac nakon godina zajedničkog života obično postane dio obitelji pa se vlasnici moraju suočiti i s time da će on uginuti.
Preuzimanje pepela
Osim što životinju kad ugine ne mogu odnijeti iz veterinarske stanice, jer je to protuzakonito, a koja se potom u kafileriji pretvara u industrijski loj i mesno, koštano ili jetreno brašno, u Hrvatskoj je ilegalno životinje i pokapati. No, nedavno je u Samoboru otvoren prvi krematorij za kućne ljubimce Pet Memo. Bez obzira je li riječ o psu, mački, hrčku ili zlatnoj ribici, nakon što životinja ugine, sada je moguće s njome se oprostiti na civiliziran način.
– Ljubimac se može kremirati grupno i individualno. Ako se vlasnici odluče na grupno kremiranje, uginuli ljubimac kremirat će se s još dvije ili tri životinje pa pepeo nije moguće preuzeti. No, ako se vlasnici odluče na individualno kremiranje, pepeo će im se isporučiti u urni – kazala je zaposlenica krematorija Korana Szabo.
Cijena individualnog kremiranja za male životinje je 350 kuna, a za najveće životinje (do 60 kilograma) 1280 kuna. Grupno kremiranje stoji od 260 do 740 kuna. Već nakon dva mjeseca rada pokazalo se da je potreba za kremiranjem životinja velika. – Kći mi je na internetu pronašla da postoji krematorij za životinje. Svog sam psa bio spreman odvesti bilo gdje. Znam da nekima zvuči čudno, ali nakon 12 godina provedenih zajedno životinja vam postane dio obitelji – kazao je vlasnik uginula psa Saša Legen, dr. sc. predsjednik Hrvatske veterinarske komore.
Telefon krematorija neprestano zvoni, a zovu ih iz cijele Hrvatske.
– Neki nam vlasnici pasa zahvaljuju iako im je životinja živa, no znaju da će se jednog dana dogoditi i ono što ne žele. Ovako im je barem lakše kada znaju da će na dostojanstven način ispratiti svog ljubimca – kazao je zaposlenik Mirko Zgorelec.
U planu i groblje
U Pet Memu do kraja ove godine namjeravaju otvoriti i groblje na kojem bi vlasnici mogli položiti urne kremiranih životinja u posebne kasete.
>>Kućni ljubimac riješio ubojstvo