Još rano ujutro krenuli su iz Servisno operativnog centra na Jakuševcu, skladišta i mjesta na kojem se servisiraju kontejneri i kante za smeće, i to sa šest vozila. Pravac – podsljemenska zona. Zaposlenici Holdingove podružnice Čistoća uputili su se tamo jer je Gradska četvrt Podsljeme jedna je od prvih, uz Brezovicu i Maksimir, gdje su stanovnicima počeli dijeliti nove smeđe kante od 80 litara, isključivo za biootpad.
Kako bi Zagrepčane uputili u redovitost odvoza i riješili ih nedoumica o vrsti otpada koji se smije bacati u njih, svakome su podijelili i letak, no ipak, mnogi su imali potpitanja.
Ne ubacujte jestivo ulje
– A ide li u nju i jestivo ulje? – propitivao je Duško Duđurović, stanovnik Šestinske ceste, dok je njegovu susjedu Anu Kosinec zanimalo kojim će danima morati kantu iznijeti ispred ograde i u koliko sati. Spremno im je, odjeven u Čistoćinu odoru i s popisom lokacija za dostavu spremnika, odgovarao Goran Mlinarić, zadužen za evidenciju i jedan od trojice iz ekipe samo jednog kombija koji je prevozio kante.
– Čistoćini kamioni dolazit će ponedjeljkom, jestivo ulje ne ide u smeđe spremnike – kratko je odgovarao dok je već pripremao sljedeću kantu koju je trenutak prije sastavio Ivo Črnjak, a tim je prevozio Vinko Pavlović.
Video: Djelatnici Čistoće dijele nove kante za biootpad
– Kad se u kombi stave rastavljene kante, stane ih stotinu, a da smo ih složili još na Jakuševcu, mogli bismo ih utovariti svega tridesetak – objašnjava Goran Mlinarić. Najteži dio posla je, kažu, istovremeno dijeliti kante i paziti na promet koji je u jutarnjim satima na Šestinskoj cesti bio prilično gust pa su se, s obzirom na to da su za podjele morali stajati na cesti te su zauzeli cijeli jedan trak, morali autima pokazivati mogu li ih zaobići i ima li drugih vozila iz suprotnog smjera.
– No kad si pažljiv, ništa nije teško – dodao je Ivo Črnjak. Jučer su, kaže Mirella Strenja iz Čistoće, u gradskoj četvrti Podsljeme podijelili više od 700 spremnika, a dijelit će se sukcesivno i u gradskim četvrtima Brezovica i Maksimir te u konačnici u cijelom Zagrebu. Kojim će tempom ići podjela u ostalim gradskim četvrtima i koje su iduće na redu, iz Čistoće još ne otkrivaju, no dodaju kako će nakon podjele spremnika svim obiteljskim kućama u gradu slijediti dijeljenje višestambenim objektima koji se koriste zajedničkim spremnicima.
– Na njihove kućne adrese stići će biorazgradive vrećice od 30 litara koje će odlagati u smeđi spremnik. Dobit će 26 besplatnih vrećica za polugodišnje razdoblje, odnosno četiri vrećice za jedan mjesec – kaže Mirella Strenja. Otpad će se, potvrđuju iz Čistoće, odlagati u kompostane u Markuševcu i Prudincu, kojima upravlja Zrinjevac, a u kojima se već kompostira biootpad s javnih površina i ostaci s tržnica.
Ukupan kapacitet obaju postrojenja, prema Planu gospodarenja otpadom, po važećoj dozvoli za rad, jest 27.000 tona godišnje, a Zrinjevac u sklopu redovitog održavanja sa zelenih površina Zagreba prikupi 12.000 tona zelenog otpada u godini. Odlaganje u kompostanama Zrinjevca privremeni je plan dok se ne sagradi velika kompostana, koja je trebala biti u Brezovici pa su, pod stalnim pritiskom javnosti i nakon mnogobrojnih tribina i prosvjeda građana, iz Grada Zagreba ipak odustali od te lokacije. Tako još uvijek traže mjesto za kompostanu, a kao potencijalna nova lokacija pojavila se Novska, čija je gradska uprava pokazala interes za suradnju iako je njihovo mišljenje, izgleda, sasvim suprotno od volje naroda. I dok se saga “kompostana” nastavlja, Čistoću, kako neslužbeno doznajemo, još muči i kako što prije podijeliti kante, pa se razmišlja i o rentanju 11 vozila te privremenom zapošljavanju četrdesetero ljudi, koliko ih trenutačno radi na podjeli.
Po centru Zagreba i u noći
U smeđe spremnike Zagrepčani će odvajati kuhinjski otpad, odnosno ostatke kora voća i povrća, ljuske jajeta, talog od kave, vrećice čaja, vrtni otpad poput uvelog cvijeća ili otkosa trave i živice te manje količine ostalog biootpada kao što je kora drveta, kosa i dlaka, piljevina, papirnate maramice, borove iglice... U kante se ne odlažu ostaci termički obrađene hrane, meso, riba, kosti, koža, mliječni proizvodi, ulja i masti, pepeo, obojeni i lakirani drveni otpad... Ovakav će se otpad iz svake gradske četvrti odvoziti jednom tjedno, i to od 14 do 22 sata. Izuzetak će biti uži centar Zagreba, gdje će se odvoz odvijati u noćnim satima, od 21.30 do 5.30 sati.
bio otpad u plastičnim vrečicama će se odlagati?!A tko će odvajati plastične vrećice od bio otpada?!!!!!!