Završava rekonstrukcija i adaptacija Kliničke bolnice Merkur te gradnja dva kata ukupne vrijednosti 75 milijuna kuna. Trajalo je sve predugo, od 2007. godine, a razlog tome su nedostaci utvrđeni u gradnji izvođača Zagorje-Tehnobetona. Radovi su obuhvaćali dogradnju prvog i drugog kata klinike na kojima će biti smješten transplantacijski centar.
U prizemlju koje je adaptirano i dijelom rekonstruirano prije su bili smješteni kirurgija, interna, ginekologija i otorinolaringologija.
U novi dio sele se kirurgija, interna, ginekologija, otorinolaringologija i transplantacijski centar
Osim ambulanti bila je ondje i dnevna bolnica Klinike za unutarnje bolesti, kirurška sala za manje zahvate, jedinica za hitnu laboratorijsku dijagnostiku i Zavod za kliničku citologiju i citogenetiku.
Suvremeniji hitni prijem
Dopunski su u toj etaži sagrađene dvije operacijske dvorane i prostor za smještaj jedinice za transfuzijsku medicinu.
– Zbog građevinskih radova sve postojeće sadržaje morali smo smjestiti po odjelima odgovarajućih djelatnosti u starom dijelu bolnice. Netom oslobođeni prostor po odjelima koristit će se u najvećem dijelu za bolesničke sobe i suvremeniju organizaciju hitnog prijema i rada dnevne bolnice – rekao je sanacijski upravitelj KB Merkur, primarijus dr. Dinko Škegro.
Transplantacijski centar bit će smješten na drugom katu poliklinike. U Ministarstvu zdravlja, koje je investitor radova, vjeruju da će se primopredaja dovršiti do kraja mjeseca, dok sanacijski upravitelj Dinko Škegro tvrdi da će preostali radovi trajati još oko tri mjeseca.
U starom dijelu bolnice ostaju bolesničke sobe, hitni prijem i dnevna bolnica
Naime, uz ostalo treba sanirati i novo krovište koje prokišnjava. Transplantacijski centar je funkcionalni spoj nekoliko djelatnosti – Klinike za unutarnje bolesti, Klinike za kirurgiju i Urologije, a prostire se na dva kata i obuhvaća 1600 četvornih metara.
– Sastoji se od komfornih, suvremeno opremljenih soba za smještaj bolesnika koji su u postupku prije i nakon transplantacijske obrade i liječenja, te posebno opremljenih soba za izolaciju bolesnika neposredno nakon operacijskog zahvata – objašnjava Dinko Škegro.
Čak 337 transplantacija
U posljednje dvije godine u KB Merkur obavljeno je 337 transplantacija organa, od toga 215 operacija jetre, 104 operacije bubrega te više multiorganskih transplantacija. Lani je preživljavanje pacijenata bilo od 89 do 97,5 posto, ovisno o vrsti transplantacije. Gradnjom novog dijela KB Merkur uz postojećih 346 kreveta dobit će se i 27 ležaja za transplantacijski program.
Hrvatska vodeća zemlja u svijetu u transplantacijskoj medicini